a

21. MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

 MUMF İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI…

22 Eylül’de sanatseverlere  merhaba diyecek “21. MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ” bu sene yaşanan deprem felaketi sebebiyle biraz buruk…

Ama “Dayanışma, iyileşme ve aydınlanma” temasıyla yola çıkan festival müziğin iyileştirici ve birleştirici gücü ile sanatı ve sanatseverleri kucaklayacak.

 “Dayanışma, iyileşme ve aydınlanma” temasıyla bu yıl 22-24 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, ‘müzik, insanlığın uluslararası dilidir’ ilkesinden yola çıkarak, tüm insanlığın evrensel müzikle buluşmasını sağlamayı amaçlıyor.

DAYANIŞMA – İYİLEŞME – AYDINLANMA TEMALARI ETRAFINDA BİR FESTİVAL

Geçirdiğimiz olağanüstü deprem felaketi dolayısıyla toplum olarak ihtiyacımız olan toparlanma  gücünün kaynaklarını ararken karşımıza sanatın, özellikle de müziğin çıktığını açık bir şekilde görüyoruz. Mersin Müzik Festivali bu sorumlulukla bu sene 22-24 Eylül tarihleri arasında  gerçekleştireceği 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivalini Dayanışma- İyileşme – Aydınlanma temalarının ışığında kurgulamıştır. Doğada Müzik konseptiyle iyileşme başlıklı bir doğa buluşması planlanırken sanatseverler, Cumhuriyetimizin 100. yılında müzik kültürümüzü oluşturan ve şehrimizin değerleriyle beslenen bestecilerimizin eserlerini de festival bünyesinde duyma fırsatını yakalayacak.

Avrupa’da 19.yüzyıldaki aydınlanma etkisi ve Cumhuriyetimizin eşsiz aydınlanma yansımalarına şahitlik edeceğiniz  konserlerde, tarih ve kültürümüzün evrensel nitelikteki var oluşunu gururla izlerken iyileşme hissinin  aydınlanmanın farkındalığıyla daha sağlam bir biçimde oluşacağını hep birlikte göreceğiz. Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Mezitli, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir Belediyelerimiz, odalarımız, özel kurum, kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve bizimle beraber sanatsal anlamda hareket etmeyi kabul eden sanat kurumlarıyla birlikte Aydınlanma ve İyileşme fikirlerimiz, Dayanışma kavramıyla festival anlamlandırılmış.

WARNER CLASSICS YILDIZI LUCIENNE RENAUD VARY AÇILIŞ KONSERİNDE BİZLERLE

2017 yılında çıkardığı Voice of the trumpet adlı ilk albümüyle ” Trompetiyle sansasyonel bir etki yaratan genç yıldız “  olarak tanımlanan 24 yaşındaki Warner Classic sanatçısı Lucienne Renaud Vary, 2019 BBC Orkestrasıyla doldurduğu ikinci albümüyle de zirveye ulaşmayı başardı. Başkent Üniversitesi çatısı altındaki Orkestra Akademik Başkent bünyesinde çalışmalarını sürdüren Başkent Quartet’in eşlik edeceği dünyaca ünlü genç yıldız, Piazzola’dan Dvorak’a uzanan geniş yelpazeli repertuarıyla 22 Eylül saat 20.00’da Mersin Kültür Merkezi’nde müzikseverle birlikte olacak.

 

CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINA ÖZEL BİR ÇİFT SÖZ

Anadolu Rönesans’ı diye tanımlayabileceğimiz Cumhuriyet Dönemi Kültür ve Sanat Yenilikleri bünyesinde Türkçe sözlü müzik alanında oldukça önemli eserler ortaya çıkarmış bestecilerimizden oluşturulan seçki 23 Eylül tarihinde saat 16.00’da Mersin Üniversitesi Nevit Kodallı Salonu’nda olacak. Cumhuriyete saygı duruşu niteliğindeki konserde, geçtiğimiz günlerde 43. Operasını bitiren Selman Ada’nın Nazım Hikmet’in dizeleri üzerine Soprano ve Piyano için yazmış olduğu 5 Canzoni adlı eserinin Dünya Prömiyeri gerçekleşirken Dilruba Bilgi (Soprano), Caner Akgün (Bariton) ve Gökhan Aybulus (Piyano) aydınlanmanın en büyük göstergesi olan ses ile ifade biçiminin en güzel örneklerini sunacaklar.

 GENC KUŞAĞIN EN BAŞARILI ŞEFLERİNDEN  TOLGA ATALAY ÜN YÖNETİMİNDE SENFONİK KONSER

Tolga Atalay Ün yönetimindeki  Festival Orkestrası  Vivaldi’nin Dört Mevsim adlı eserinde keman sanatçısı Soyoung Yoon’a eşlik edecek. Bu konser 23 Eylül saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde Mersinli müzikseverlerle buluşacak

Konserde Ulvi Cemal Erkin’in Yaylı Çalgılar için Sinfonietta adlı eseri de yorumlanacak. 17 Şubat 1967 yılında Gotthold Ephraim Lessing yönetiminde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen eser, festivalimizin Aydınlanma temasına vurgu niteliğinde seslendirilecek.

DOĞADA İYİLEŞME VE MÜZİK

“Geçirdiği zorlu sürecin ardından Mersin’i doğada müzikle iyileştireceğiz”  sloganı çerçevesinde 24 Eylül gününü doğada geçireceğimiz festivalimizin kapanış gününde Etnomüzikolog Arzu Haksun ve Vurmalı Çalgılar Sanatçısı Emre Günay çocuklar ve yetişkinler için şifa atölyeleri hazırladılar. Uzun yıllar iletişim ve müzikoloji alanlarında önemli kanalların yönetiminde bulunan Arzu Haksun, vurmalı çalgılar alanında klasik, pop ve caz tarzlarında yaptığı başarılı çalışmaların yanı sıra son yıllarda arınma üzerine çalışmalar yapan Emre Günay ile birleşerek unutulmaz bir tecrübe yaşatacaklar bizlere. Çocuklar için Ritim Atölyesi ve Ses’in Beden Üzerindeki Yolculuğu 24 Eylül günü Mezitli Mutlu Yaşam Köyü’nde. Atölyelerle birlikte, O Da Tekfen projesi nefesli enstrümanlardan oluşan beşli topluluğuyla Dayanışma başlığı altında Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek olmuş ve iyileşmeye katkı sağlamıştır. Her biri Tekfen Filarmoni Orkestrası üyesi olan Venüs Kovancısoy Güner (flüt), Ezgi Kaki (obua), Çağdaş Engin (klarnet),  Oğuzhan Güner (fagot), Volkan Kartal (korno) İlhan Baran, Paul Taffanel ve August Klughardt’ın eserlerini bizlere sunacak. 24 Eylül günü saat 17.00’da Mezitli Mutlu Yaşam Köyü’nde izleyebilirsiniz.

HÜKÜMSÜZ CAZ PROJESİ KAPANIŞ AKŞAMI BİZİMLE

Kadın mahkûmlara cezaevlerinde ulaşmak ve onların yaşamına bir umut olmak için yeşeren Hükümsüz Caz projesi 24 Eylül akşamı saat 20.00’da Mezitli Mutlu Yaşam Köyü’nde bizlerle birlikte olacak. Çağdaş ve daha yaşanabilir bir toplum için müziğin iyileştirici ve öğretici gücüyle yoluna devam eden Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Dilek Sert Erdoğan öncülüğünde gerçekleşen Hükümsüz Caz projesine destek olmak, deprem sonrası koşullardan olumsuz etkilenen Mersin halkını umuda, iyileşmeye yönlendirerek güç vermek istedi. Konserde Erdoğan’a; Rustam Rahmedov ( Piyano ), Serkan Altınok ( Saksafon ), Umut Oymak ( Bas Gitar ), Atalay Altınok ( Davul ) eşlik edecek.

 

FESTİVAL PROGRAMI

22 Eylül 2023 / FESTİVAL AÇILIŞ KONSERİ

Başkent Quartet & Lucienne Renaudin Vary, Trompet

Mersin Kültür Merkezi  Saat: 20.00

23 Eylül 2023 / BİR ÇİFT SÖZ    ” Cumhuriyetimizin 100.Yılına Özel “

Dilruba Bilgi,  Soprano

Caner Akgün, Bariton

Gökhan Aybulus,  Piyano

Mersin Üniversitesi Nevit Kodallı Salonu Saat: 16.00

FESTİVAL ORKESTRASI İLE AYDINLIĞIN İZİNDE

A.Vivaldi, Dört Mevsim

Soyoung Yoon, Keman

Tolga Atalay Ün, Klavsen, Şef

Mersin Kültür Merkezi  Saat: 20.00

24 Eylül 2023  / DOĞADA MÜZİK ÇOCUKLAR İÇİN RİTİM ATÖLYESİ

Emre Günay, Vurmalı Çalgılar, Eğitmen

Mutlu Yaşam Köyü – Mezitli Saat: 16.00

O DA TEKFEN

Venüs Kovancısoy Güner, flüt

Ezgi Kaki, obua

Çağdaş Engin, klarnet

Oğuzhan Güner, fagot

Volkan Kartal, korno

Mutlu Yaşam Köyü – Mezitli Saat: 17.00

SES’İN BEDEN ÜZERİNDEKİ YOLCULUĞU

Arzu Haksun, Etnomüzikolog, Eğitmen

Emre Günay, Vurmalı Çalgılar

Mutlu Yaşam Köyü – Mezitli Saat: 18.30

HÜKÜMSÜZ CAZ

Dilek Sert Erdoğan, Solist

Rustam Rahmedov, Piyano

Serkan Altınok, Saksafon

Umut Oymak, Bas Gitar

Atalay Altınok, Davul

Mutlu Yaşam Köyü – Mezitli Saat: 20.00

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Friedemann Eichhorn & Fazıl Say Duo’dan Yepyeni Bir CD

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.