a

AKM Tiyatro Salonu – 25 Ocak 2023 – Trio Stradivarius

25 Ocak 2023 Çarşamba – 20.00

AKM “ODA MÜZİĞİ KONSERLERİ”

TRIO STRADIVARIUS
keman – çello – piyano

“SADECE ÇAYKOVSKİ”

 

P.I. Çaykovski “Valse Sentmentale” Çello ve Piyano için No.6 Op 51

P.I. Çaykovski “Nocturne” Çello ve Piyano için No.4 Op 19

P.I. Çaykovski “Pezzo Capriccioso” Çello ve Piyano için Op. 62

P.I. Çaykovski “Meditation“ Keman ve Piyano için No.1 Op. 42

P.I. Çaykovski “Valse-Scherzo“ C-Dur Keman ve Piyano için Op. 34

—— ARA ——

P.I. Çaykovski Çaykovski Piyano Trio La minor, Op. 50

Ara dahil yaklaşık 90’ sürer.

Program Açıklaması

Trio Stradivarius AKM ayrıcalığı ile İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor…

“Sadece Çaykovski” temasıyla Trio Stradivarius efsanevi besteci Pyotr İliç Çaykovski’nin oda müziğine kazandırdığı en seçkin eserlerden oluşan bir programla sahnede olacak. Üçlü Türkiye’deki ilk konserlerinde çok nadir seslendirilen Çaykovski’nin başyapıtı “Piyano Üçlüsü Op.50” ile taçlandırarak İstanbullu müzikseverlerle unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşatacak.

Çaykovski’nin “Piyano Üçlüsü Op.50”, bir baş yapıt olmasının yanı sıra gerçekten türünün tek örneğidir. 19. ve 20. yüzyıl Avrupalı trioların standart repertuarılarında ki diğer eserlerin çok ötesinde kendi niş kurgusu ve tarzı ile benzersizdir. Kalın, zengin dokuları, harika melodileri, etkili duygusallığı ve çağdaşlaşlarına nazaran kendine özgü yeni formu ile bestecinin adeta mükemmelliğinin karakteristiğidir, ve tam olarak Çaykovski’nin yaratıcılığından notalara dökülmesini istediğimiz her şeydir. Çaykovski kesin klasik şemalar hakkında endişelenmek yerine kendi yaratıcılığını takip eden içgüdü ve ilhamdan adeta akıyormuş gibi doğal görünen tınısıyla bu eserinde tüm dinleyenleri büyülemekte.

Her biri kendi enstrümanlarında solist virtüöz olan kemancı Kirill Troussov, çellist Benedict Kloeckner ve piyanist Alexandra Troussova’dan kurulu Trio Stradivarius bu eseri belkide hiç olmadığı kadar içeselleştilmiş bir duygusallıkta çalarak dinleyicileri bestecinin iç dünyasının derinlerine doğru bir yolculuğa çıkartacak.

Trio Stradivarius Çaykovski’nin tüm şaheserlerinin hepsinin bir arada çalınacağı bu konseri Çaykovski’ye adıyorlar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Güldestan, İlk Kez Süreyya Opera Sahnesi’nde Sahnelenecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.