a

Ankara Müzik Festivali Harika bir Konserle Başlıyor!

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından Ankaralılık adına düzenlenen 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali , her yıl olduğu  gibi 4 Nisan’da Vakfın kültürel mirasını sürdürdüğü kurucularından Cenap And’ın anısına düzenlenen senfonik konser ile başlayacak. 

 Sabancı Vakfı’nın Onur Üyesi olduğu 38.Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın Ender Sakpınar yönetiminde ve 2021 sezonunda Eurostrings sanatçısı seçilen ülkemizin yurtdışındaki başarılarıyla bizleri gururlandıran  ve ülkemizin  son yıllarda yetiştirdiği en önemli klasik gitaristlerden Özberk Miraç Sarıgül  solistliğinde vereceği konser ile başlayacak.

Başkent Ankara’ya bir kez daha umutla dolu müzikal bir baharı müjdeleyecek festivalin ilk eseri,  çoksesli müziğimizin öncülerinden Cemal Resit Rey’in Alirio Diaz’a ithafen yapılmış bestesi olan “Gitar Konçertosu” eksiksiz haliyle ilk seslendirilişi olacaktır. “Gitar ve Orkestra İçin Konçerto” isimli bu eser,  1975 yılında Cemal Reşit Rey tarafından ‘Katibim Çeşitlemeleri’ isimli bir eserden gitar ve orkestra için düzenlenmiştir ve Cumhuriyet tarihinin ilk gitar konçertosu olma özelliğini taşır.

Eserin ilk seslendirmesi 20 Nisan 1976 tarihinde İstanbul’da bestecinin yönetiminde solist Alirio Diaz tarafından gerçekleştirilmiştir. İstanbul ve Ankara’da  iki konserde seslendirilen bu versiyon,  icrası sırasında gitar partisindeki değişiklikler ve eserde çalınamayan bazı bölümlerle Rey’in orijinal versiyonundan farklılıklar göstermiştir.  Üçüncü seslendirmesini ise 15 Eylül 2008 akşamı Uluslararası Boğaziçi Festivali kapsamında Aya İrini’de solist Murat Usanmaz ve Hakan Şensoy yönetimindeki Filarmonia İstanbul Orkestrası yapmıştır. Bu versiyon Ahmet Cemal Öksüz tarafından tekrar notaya geçirilmiştir. 

CRR’nin Gitar Konçertosu’nun Başkanet Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda gitarist Cem Çeliksırt’ın danışmanlığında gerçekleştirilen yüksek lisans tezi kapsamında yeniden ele alınarak gitar partisinin tamamı çalınmaya uygun hale getirilen ve kadansının da eklendiği Duru Yavşan ‘ın versiyonu eserin orjinaline en yakın versiyonu olarak kabul edilebilir 

Konserin İkinci yarısında ise orkestra Çek besteci Bedrich Smetana’nın bestelediği en ünlü eseri Moldau sonrasında da Rus Besteci Aleksandr Borodin’in en tanından eseri Poloveç Dansları eserlerinin seslendirileceği davetkâr bir program yer alacak. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla, 4 Nisan Perşembe saat 20.00’de MEB Şura Salonu’nda gerçekleşecek olan konserin biletleri biletini al ve konser salonundan temin edilebilir. 

30 Nisan’a kadar sürecek 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, klasik müzik, caz ve dansın önde gelen gruplarının festivale özel hazırladıkları keyifli programları ile müzik severlere festival coşkusunu hissettirecek

Sanat, çoksesli müzik ve Ankaralılık adına azimle ve inatla sürdürülen festivalin, detaylı bilgi ve 38. Festival sanatçılarının video ve görselleri’ni görmek isteyenleri; www.ankarafestival.com adresine, sosyal medya hesaplarımıza, sonrasında da salonlarımıza bekliyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AASSO Genç Şef Maximilian Cem Haberstock’u Konuk Ediyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.