a

Aspendos Opera ve Bale Festivali “Aida” ile Başlıyor

25 Eylül’e kadar programda İki opera, bir bale, bir kantat ve bir konser yer alıyor.

Dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrosu olarak bilinen Aspendos Antik Tiyatrosu, eşsiz akustiği ile 29. Kez Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne ev sahipliği yapacak. 10-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festival, bu akşam İtalyan besteci G. Verdi’nin Aida adlı operasıyla başlıyor.

Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde bu yıl iki opera, bir bale, bir sahne kantatı ve Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin solist sanatçılarının seslendireceği bir konser olmak üzere, beş etkinlik 29. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde izlenebilecek.

10 Eylül akşamı saat 21.00’de başlayacak olan açılış etkinliğinde, Aida opersını Antalya ve Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları sahneleyecek.

Giuseppe Verdi’nin Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkânsız aşkını anlatan “Aida” operasının rejisörlüğünü Vincenzo Grisostomi Travaglini, tarih araştırmalarını Ravivaddhana Monipong Sisowath yaptı. Opera ve balenin geniş sanatçı kadrosu, görkemli dekor ve kostümleri ile seyircinin beğenisini kazanmış olan eser orkestra şefi Raoul Gürineis yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Ankara ve Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi korolarının eşlik edeceği eserde başlıca rollerde Aida’yı Feryal Türkoğlu, Radames’i Efe Kışlalı, Amneris’i Ezgi Karakaya, Amonasro’yu Eralp Kıyıcı, Ramfis’i Zafer Erdaş, Il Re’yi Engin Suna, Un Messaggero ‘yi Emrah Sözer ve Sacerdotessa’yı Nihan İnan Özbayrak seslendirecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi çalıştırıcıları Defne Dinçer ve Ömür Uyanık. Eserin Koro şefi Mahir Seyrek. Dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Gürcan Kubilay’a, koreografisi Sergei Terechenko’ya, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ait.

Festivalde yer alan eserleri bir kez daha anımsatalım:

La Travita, 14 Eylül 2022-İzDob

Don Quixote, 17 Eylül 2022-İdob

Carmina Burana, 21 Eylül 2022 AntDob

Gala Konser, 25 Eylül 2022 (Kapanış)

Festival biletleri www.biletinial.com adresinden ve Antdob gişelerinden temin edilebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gordion Oda Orkestrası Kuruldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.