a

BBDSO “Sergei RACHMANINOV 150. Yılı” Konserleri

RACHMANINOV PİYANO KONÇERTOLARI SERİSİ 1/2

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 16 Kasım 2023 Perşembe günü ve 17 Kasım 2023 Cuma günü saat 20.00’da, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, bir ilke daha imza atarak, doğumunun 150. Yılında, Sergei Rachmaninov’un tüm piyano konçertolarını, iki güne ayrılan konser serisinde siz değerli dinleyicilerimizle buluşturacak.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası bu hafta, birçok CD kaydı bulunan, ödüllü, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Birinci Şefi Naci ÖZGÜÇ’ün yöneteceği Rachmaninov Piyano Konçertoları Serisi’nin ilk konserinde, Avusturya’da düzenlenen Uluslararası Johannes Brahms Yarışması’nda piyano dalında ödül alan ilk Türk olan Özgür Ünaldı’ya, Rachmaninov’un daha 18 yaşında bir konservatuvar öğrencisiyken yazdığı 1. Piyano Konçertosu’nda,  Türkiye’de ve yurtdışında birçok orkestrada solist olarak yer alan, ödüllü piyanist Başar Can Kıvrak’a, Rachmaninov’un tüm piyano ve orkestra eserleri arasında en ilginci, karmaşık yapıda ve teknik güçlüklerle dolu 3. Piyano Konçertosu’nda, serinin ikinci konserinde de, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada dereceler alan, yurt içi ve yurt dışında solo resitaller ve oda müziği konserleri veren Gökhan Aybulus’a, modern bir ses yapısı ve düşünceli melankoliye sahip Rachmaninov 4. Piyano Konçertosu’nda, “Genç yaşına karşın, enstrümanında ustalık düzeyine erişmiş ve şaşırtıcı yorum gücüne sahip bir müzisyen” olarak tanımlanan Cem Babacan’a, Rachmaninov’un iyi beste yapamadığını öne süren müzik eleştirmenlerini susturmasını sağlayan, “Paganini’nin Bir Teması Üzerine Rapsodi” eserinde, “Kendi fikirlerini bestecininkilerle birleştirebilme yeteneği, onu müthiş bir piyanist yapıyor.” tebriğini edinen Kandemir Basmacıoğlu’na, Rachmaninov’un geçirdiği ruhsal çöküntü sonrası bestelediği, ilk yorumunda kazanılan başarısı bugün de süren, bestecinin en çok çalınan 2. Piyano Konçertosun’nda eşlik edecek.

   Bursa Filarmoni Derneği ve ULUDAĞ PREMIUM’a katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.
Konserler ve daha fazlası için bursasenfoni.gov.tr web sayfamızı ziyaret edebilir, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İDOB’un Yeni Müdürü ” Caner Akgün”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.