a
  • KONSER ARKASI
  • Duyurular
  • BBDSO Yeni Sezon Açılışını “Cumhuriyet’in 100. Yılı” Prömiyerleri ile Yapıyor

BBDSO Yeni Sezon Açılışını “Cumhuriyet’in 100. Yılı” Prömiyerleri ile Yapıyor

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO)  5 Ekim 2023 Perşembe günü saat 20.00’da, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde orkestranın yeni şefi ve sanat yönetmeni Naci Özgüç  yönetiminde piyanist Gülsin Onay ile açılış konserini gerçekleştirecek. Ayrıca iki dünya prömiyerinin gerçekleştirileceği açılış konserine dair BBDSO müdürü ve keman sanatçısı Umut Çanakçı açılış konseri ve yeni sezona dair heyecan yüklü duygularını şöyle paylaştı :

 

 “Sadece Türk eserlerinden oluşan, çok coşkulu bir konserle açılış yapmayı planlıyoruz. Bu vesile ile  Devlet Sanatçımız Gülsin Onay ile birlikte olmak bizim için çok büyük bir gurur. 

Bu arada Bursalı sanatseverlerimizin yoğun ilgisine çok teşekkür ediyoruz, sezonumuzda defalarca kapalı gişe, biletlerimiz tükenmiş olarak sahne almanın haklı gururunu da  yaşayan bir orkestrayız. Açılış sonrasında sezonun içinde yine 34 haftamız var. Şimdiden tüm sezon için bilet isteyen seyircilerimizin ilgisine de çok teşekkür ederiz. 

   Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel, büyük bir titizlikle hazırladığımız sezon programımızda, 100.Yılın onuruna, Ekim ayı boyunca Türk şef ve solistlerin yanı sıra, sadece Türk bestecilerden oluşan programımızla, dünyada ve Bursa’da ilk kez seslendirilecek eserleri tüm sanatseverlerimizle buluşturacağız.

   100.yılın önemini vurgulamak adına birçok konserimizde yer verdiğimiz Türk bestecilerimizin eserlerinin en önemlilerinden biri, 100. Yıl için Uludağ Premium tarafından kendisine sipariş edilen Oğuzhan Balcı’nın Bir Ulus Uyanıyor 100.Yıl Orkestra Süiti’ni dünyada ilk defa seslendirileceğiz. Turgay Erdener’in gazeteci-yazar Uğur Mumcu için bestelediği Uğur Mumcu Kantatı’nı da Atatürk’ü Anma konserimizde Orkestra şefi İbrahim Yazıcı ile birlikte ilk defa Bursalı dinleyicilerimizle buluşturacağız. Genç besteci ve piyanist Erberk Eryılmaz’ın Bir Büyük Dünya Aşık Veysel Eserini de Bursa’da ilk kez seslendireceğiz. 

Cumhuriyetimizin ilk yüzyılının şüphesiz ki en büyük ve en etkileyici sanatçılarından Aşık Veysel’in vatanseverliği, çalışkanlığı, fikir açıklığı, eğitime ve bilgiye verdiği değerden esinlenilen eserini, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithafen yazılmış olması adına 100.yıl Özel Cumhuriyet Bayramı Konserimizde seslendireceğiz.

   Programımızda ilginç bir konser de yer alıyor, 13 Ekim 2023 Cuma akşamı , Nilüfer Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı korolar maratonunun açılış konserinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosunun da aralarında yer aldığı 9 koroyla birlikte aynı sahnede olacağız.

 

Kirill Troussov ile Mendelssohn keman konçertosunu, Bursalı dinleyicilerimizin de çok yakından tanıdığı Rus keman sanatçısı Alexander Markov ile Saint seans keman konçertosunu seslendireceğiz. 

Her yıl olduğu gibi “Nefesli ve Yaylı Çalgılar Haftaları”mız bu sezonda da yer alıyor. Dünyada en çok konser veren  çello virtüözü Alman Benedict Kloeckner ile Gulda viyolonsel konçertosunu Nefesli Çalgılar haftamızda seslendireceğiz.

Yaylı Çalgılar haftamızda ise müthiş bir sese sahip Brezilyalı Kontrtenor Bruno de sa Nunes sahne alacak.Yerli Film müziklerinin de yer aldığı bir çok özel konserle renkli bir sezon geçireceğiz.

Rachmaninov Piyano Konçertoları Serisi adıyla sunacağımız konser serisinde dünyada adını duyurmuş Türk piyanistlerimiz Gökhan Aybulus, Özgür Ünaldı, Kandemir Basmacıoğlu, Cem Babacan ve Başar Can Kıvrak ile Rachmaninov konçertolarını seslendireceğiz.

   Ayrıca programımızda, uzun yıllardır süregelen ve bu sezonda da çocuklarımıza klasik müziği tanıtmak ve sevdirmek için gerçekleştirmeyi planladığımız 15 Eğitim konserimiz bulunuyor.

BURSA FİLARMONİ DERNEĞİ ve ULUDAĞ PREMIUM’a katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. 

Coşkulu, ilklerle dolu renkli sezonumuza hepinizi bekliyoruz….

BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI 2023-2024 SEZONU BAŞLIYOR!

    Coşkulu, renkli bir sezona daha hazırlanan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sezon açılış konseriyle 5 Ekim 2023 Perşembe günü saat 20.00’da, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, siz değerli dinleyicileriyle buluşmak için hazırlanıyor.

   Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Cumhuriyetimizin 100. Yılı onuruna tüm Ekim ayı boyunca olacağı gibi sezonun ilk konserinde de dinleyicisini Türk bestecilerin eserleriyle buluşturuyor. Birçok CD kaydı bulunan, ödüllü, Orkestra Şefi Naci Özgüç’ün yöneteceği konserde, Ferit Tüzün’ün “Ülkemizin yerel ezgilerini ve çarpıcı ritimlerini bestecinin kişisel üslubuyla yansıtan değerli bir örnek.” olarak tanımlanan Türk Kapriçyosu, Hasan Ferit Anlar’ın Avusturya’da kaldığı sırada, Türk karakterinde bir orkestra eseri siparişi üzerine bestelediği ‘İki Dans’ eserleri seslendirilecek. 

Dünyaca ünlü müzik eleştirmeni Peter Cossé’nin “En hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip” dediği değerli Devlet Sanatçımız Gülsin Onay’a, Ahmet Adnan Saygun’un Türk müziğinin hem halk, hem de saray müziği unsurlarından yararlanmış, batı müziği formları da özümsenmiş ilk Piyano Konçertosu’nda eşlik edecek olan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası aynı zamanda konserde, soprano solosunu Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti Görkem Ezgi Yıldrım’ın seslendireceği Ferit TÜZÜN’ün Yapı Kredi Bankası’nın 10. kuruluş yılı dolayısıyla açılan yarışma için bestelediği ve ikincilik ödülünü kazandığı Anadolu Orkestra Süiti’ni Bursalı klasik müzikseverlerle buluşturacak.

Birçok ödül sahibi Şan ve Koro Eğitimcisi Zeynep Göknur Yıldız’ın yönettiği, pek çok uluslararası başarıya ve ilk seslendirilişe imza atmış ve madalya kazanmış Nilüfer Çoksesli Korosu’nun yer alacağı konserin programında ayrıca, Cumhuriyetimizin 100. Yılı heyecanıyla Hasan Uçarsu’nun ilk icrayı izleyen süreçte içeriğinde önemli değişimler yapılmış ve nihai halinin dünyada ilk defa seslendirileceği, Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü için istenmiş 100. Yıl Türküsü ve dünyada ilk defa Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestra ile dinleyeceğiniz besteci Utar Artun tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için özel olarak bestelenen, 100. yıl kutlamalarına ve halkımızın yüzyıllar boyu dimdik ayakta duran varlığına vurgu yapan Yüz Yılın Yıldızı eserleri yer alacak.

   Açılış konseri ve tüm sezon konser biletlerini biletinial.com adresinden, BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI bilet gişesinden veya konser günü ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ bilet gişesinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Karadeniz’de Geleceğin Sanatçıları BAU Konservatuvarı’nda Yetişecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.