a

BİFO’dan ‘Cumhuriyetin 100. Yılı’na Prömiyer Açılış Konseri

BİFO 2023-24 sezonu Fazıl Say’ın  bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” eserinin dünya prömiyeri konser ile açıyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası açılış konserini 12 Ekim Perşembe saat 20.00’de, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirecek olan BİFO, 2023-2024 sezonunu 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde ‘Cumhuriyet’in 100. Yılı’na özel olarak hazırlanmış ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” adlı eserinin dünya prömiyeri konser ile açıyor.

Bu anlamlı konser, Cumhuriyetimizin 100. yılını selamlamak ve müziğin birleştirici gücünü vurgulamak amacıyla BİFO izleyicileriyle buluşacak

Geçtiğimiz sezon yoğun turne programına rağmen bestecilik çalışmalarına ara vermeyen Fazıl Say, 6. Senfoni’yi Cumhuriyetimizin 100. yılını onurlandırmak üzere BİFO için bestelerken, bu eseri kendi başyapıtları arasında bir kilometre taşı olarak görüyor.

Fazıl Say bu eserini yönetmesi için  Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği en iyi şef Can Okan’a emanet etmiş.  Can Okan, şefliğin ve piyanistliğinin yanı sıra müziğin evrenselliği ve felsefi temelleri üzerine yaptığı çalışmalarla sanat dünyasına büyük katkılar sunuyor. Okan, yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde hakimiyet kazandığı çoksesli müzik ve opera repertuvarının yanı sıra Fazıl Say ile olan işbirliği ile sanatının sınırlarını genişletiyor. Bu muhteşem prömiyerde Okan yönetimindeki BİFO, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nda Fazıl Say’a eşlik edecek.

Konser öncesinde Aydın Büke, Zorlu PSM’deki Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arasında konser üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“FAUST” Atatürk Kültür Merkezi’nde Sanatseverlerle Buluşuyor…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.