a

ÇDSO’DAN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ”NE ÖZEL İLKLERİN KONSERİ

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ( ÇDSO) “Öğretmenler Günü”ne özel harika bir konserle Adanalı klasik müzikseverleri 24 Kasım 2023 Cuma günü 2Adana B.B.Konser Salonu’nda ağırlayacak.

ÇDSO son dönemde yaşadıkları  deprem felaketinin tüm etkilerini üzerlerinden atamamış ve hali hazırda maddi ve manevi bir çok sorunla boğuşuyor olsa da bunları bir tarafa bırakarak sorumluluklarının bilincinde Adana’ya yakışan ve takipçilerini kucaklayan bir sezon programıyla, adeta fırtına gibi, ardı ardına şehir dışı konserleri, şeflik yarışmaları, düzenli Cuma konserleri ile Adana’ya kültürel anlamda büyük katkı sağlıyor.

ÇDSO “Öğretmenler Günü” için hazırladığı özel konser için ilk defa Adana’da konser verecek olan  Türkiye’de verdiği sayısız konserle çok sevilen Türk dostu maestro Nikos Haliassas yönetiminde, repertuvarında çaldığı 32 konçerto ve sayısız bir çok eserin yanı sıra yaklaşık 22 yıldır Çaykovski Konservatuarı çatısı altında düzenlenen dünyanın en prestijli gitar festivallerinin başında yer alan “Moskova Gitar Müzik Festivali” nin kurucusu ve sanat yönetmeni klasik gitarist  Artyom Dervoed’i solist olarak konuk edecek. Bu sanatçının Türkiye’de vereceği ilk konser olarak büyük önem taşımakta.

Gitar virtüözü Artyom Dervoed  konserde klasik gitarın üstadı Joaquín Rodrigo’nun “Concierto de Aranjuez” ya da bilinen adı ile “ Rodrigo Gitar Konçertosu”nu seslendirecek. 

“Concierto de Aranjuez” belki de dünyada en çok çalınan ve bilinen gitar eseri olmasının yanı sıra çok ilginç hatta kökleri İstanbul’a dayanan bir hikayesi vardı.

Eserin hayata gelmesindeki yapı taşları en büyük aşkı ve karısı Victoria Kamhi, çıktıkları balayı, şavaş, acılar ve 7 aylık kaybettiği bebeklerinin belleğine kazıdığı hikayenin notalara dökülmüş halidir.Adanalı klasik müzikseverler, bu belleklere kazınmış 7’den 70’e herkesin kulağına ve ruhuna işlemiş bu eseri maestro Nikos Haliassas  yönetimindeki ÇDSO eşliğinde dünyanın en saygın gitar sanatçılarından biri olan Artyom Dervoed farkıyla dinleyecekler.

Bu konser gecesinde Adanalı klasik müzikseverler bir ilke daha tanıklık edecekler. Maestro Haliassas eşliğindeki ÇDSO bu konserde ilk defa Slav Dansları Op.46’nın tamamını bir konserde seslendirerek bir ilke imza atacaklar. ÇDSO bu eserin farklı bölümlerini geçmişte her ne kadar seslendirmiş olsa da ilk defa tamamanı deneyimli şef Nikos Haliassas eşliğinde seslendirecek.

Adanlı müzikseverlere bu konseri kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

ÇDSO bu sezon bir dünyaca ünlü sanatçıyı Adanalılarla buluşturmaya devam edecek.

ÇDSO’nun bu konserin ve diğer konserlerinin biletlerine konser salonu gişesinden ve Biletinal internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Klasik Gitarist Artyom Dervoed Kimdir?

Ünlü Fransız dergisi “Universe Guitar”  Artyom Dervoed’u “Klasik Gitarın Çarı” olarak adlandırdı. Bu haklı ünvanın temelinde kesintisiz aldığı uluslararası davetler, aktif bir kayıt kariyeri ve de çeşitli uluslararası yarışmalarda kazandığı en az 16 ‘Birincilik Ödülü’ yatmaktadır.

Artyom Dervoed Berliner Philharmonie, Kölner Philharmonie, Tonhalle Düsseldorf, Elbphilharmonie Hamburg, Carnegie Hall, Jordan Hall, Bunka Kaikan, Moskova Konservatuvarı Büyük Salonu dahil olmak üzere dünyanın en prestijli sahnelerinde düzenli sahneye çıkan uluslararası bir sanatçı olarak klasik gitarın en seçkin temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Tüm standart orkestra, oda ve solo gitar literatürünün neredeyse tamamında usta olmasının yanı sıra  klasik gitar repertuarı eşsiz eserler eklenmesi için bir çok çağdaş besteci ile çalışmakta onlara beste siparişleri vermekte  ve önde gelen bestecilerin yeni eserlerini çalarak mevcut repertuarı önemli ölçüde genişletmektedir.

Artyom Dervoed 2022/23 sezonuna Rusya Kremlin’de bulunan görkemli “Zaryadye Salonu”nda Arvo Pärt’ın ‘Fratres’inin muhteşem icrası ile başladı. Bu konseri Ermenistan ve Almanya’daki konserler serisi izledi. Dervoed şu ana kadar  Antwerp, Moskova, Kazan, Astrakhan, Habarovsk, Blagoveshchensk, Amsterdam Concertgebouw başta olmak üzere yaklaşık 40 konser gerçekleştirdi. Gitar virtüözü aynı süreçte beşinci solo albümü “Niccolo Paganini – The Possessed” i yayınladı. Ek olarak  Fransız şef David Molard Soriano’nun batonu altındaki Rus Ulusal Orkestrası ile kaydedilen “Piazzolla Gala” albümünü  2023 sezonu içinde yayınlamayı planlıyor.

Artyom Dervoed, 2019 yılında dünyaca ünlü Tan Dun’ un destansı multimedya çalışması “Nu Shu: Kadınların Gizli Şarkıları” nın kendi gitar düzenlemesini Tan Dun’un batonu altında  Qingdao Senfoni Orkestrası ile birlikte yaptığı kaydı dünya  büyük ses getirdi.

Artyom Dervoed, gitara çocukken aşık oldu ve  İtalya’daki Michele Pittaluga Gitar Yarışmasını ve İspanya’daki ‘Kraliyet Ekselansları Prenses Cristina Yarışması’nı kazanan ilk Rus oldu. Uluslararası ilgi, 2008 yılında dünya çapında Naxos tarafından yayınlanan ve o yıl en çok satan on oda müziği kaydından biri haline gelen Rus bestecilerin eser albümü oldu ve birçok kayıt projesine imza attı. İngiltere Klasik Gitar Dergisi “Sadece bir CD alabilecek paranız var ise Artyom Dervoed’un kaydını alınız’’ diyerek bu kaydı övdü.

Dervoed 2009 yılında Küba’nın  klasik gitar efsanesi ‘Leo Brouwer’in müziğini kaydettiği “Canticum” adlı albüm sadece  “exclusive” olarak dijital müzik platformu IDAGIO’da yayınlandı. İspanyol müziğinin 500 yıllık geçmişini temsil eden üçüncü albümü ‘Ghosts & Shadows: Music of Spain’ (Melodia Records, 2015), “Solo Enstrümanlar” kategorisinde ICMA En İyi Solo Performans Ödülüne aday gösterildi. Pandemiden hemen önce Artyom Dervoed dördüncü albümü Paganini & Koshkin’i (Melodia, 2020) çıkardı. Albümde Nikita Koshkin’in Megaron konçertosu ve gitar & yaylılar üçlüsü için Koshkin tarafından düzenlenen Grand Quartetto – NiccolοPaganini’nin Grand Sonata’ nın ilk kaydı yer alıyor. Albüm sanatçıya ikinci ICMA adaylığını getirdi ve önde gelen Kanada klasik gitar yayın organı ‘ This is Classical Guitar’  tarafından ‘Son 10 yılın en iyi kayıtlarından biri’ olarak kabul edildi. 2021 sonbaharında Artyom Dervoed, Paganini’nin La Campanella teklisini yayınladı (Melodia, 2021). Pandemi  döneminde boş  Çaykovski Salonu’nda kaydedilen La Campanella performansının videosu Youtube’da 220.000’den fazla izlenmeye ulaştı.

Çekici bir kişiliğe ve samimi bir sanatçı olan Dervoed aktif bir sosyal medya kişiliği . Sık sık TV’lerde ve radyolarda klasik gitar, tarihi önemi, müzikal çok yönlülüğü ve de heyecan verici geleceği hakkında programlara davet edilmektedir.

Mikhail Pletnev yönetimindeki Rus Ulusal Orkestrası ile Paganini’nin gitar ve keman için Grand Sonata’ya dayanan NiccolοPaganini/Stephen Goss ‘Gitar Konçertosu’nun dünya prömiyeri ulusal televizyonda yayınlanmış ve yüz binlerce izleyiciye ulaşmıştır. Son gerçekleştirdiği dünya prömiyerleri arasında – yaşayan Rus besteci Alexander Çaykovski’nin gitar ve orkestra konçertosu (2018) vardır.

Yıldız sanatçını şu an  repertuarında en az 35 konçerto bulunmaktadır.

Artyom Dervoed aynı zamanda bir akademisyen olup prestijli Gnesin Akademisinde dersler vermektedir.

Artyom Dervoed, Moskova Gitar Müzik Festivali “Golden Fingerboards”un kurucusu ve Moskova Filarmoni tarafından Çaykovski Salonunda sunulan yıllık Gitar Virtüözü Moskova Uluslararası Festivalinin kurucu ortağı ve de ‘Sanat Direktörü’dür.

Festival kapsamında Pepe Romero, Sergio & Odair Esad, kemancı Dmitry Sitkovetsky ve piyanist Boris Berezovsky gibi büyük uluslararası yıldızların solo, oda ve orkestra performansları yayınlandı. 2015 yılında festival kapsamında Dervoed’un Fabio Mastrangelo batonu altında Svetlanov Devlet Senfoni Orkestrası ile kendi Beethoven Keman Konçertosu transkripsiyonunu seslendirdi.

Güney Rusya’da doğan Dervoed, gitar çalışmalarına Sergey Annikov, Elena Svetozarova ve Leonid Reznik ile başladı. Daha sonra Schnittke Müzik Koleji ve Moskovadaki Gnesin Akademisinde Prof. Nikolay Komolyatov, İtalya’daki Accademia Chigiana’da Oscar Ghiglia ve Almanya’daki Koblenz Gitar Akademisinde Aniello Desiderio ile eğitim aldı. “Geniş dinamik yelpazeye sahip bir müzisyen, akıllı ve etkileyici bir ifade ve fark edilebilir sınırlamaları olmayan bir teknik sahibi’  (Editions Orphee, ABD), olarak ünlenen genç gitarist Moskova Şehri, Vladimir Spivakov Uluslararası Vakfı ve Rusya Sahne Sanatları Vakfı burslarına layık görülmüştür.

Artyom Dervoed, peerformansların D’Addario tellerini ve kayıtlarında Nevaton mikrofonlarını kullanmaktadır.

Artyom Dervoed, Yamaha tarafından onaylanan ilk Rus klasik gitaristtir.

Ödüller:

 • 1995, Moskova (Rusya), “Genç Müzisyenler” Uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 1996, Belgorod (Rusya), Tüm Rusya yarışması – 1. ödül;
 • 1999, Carpentras (Fransa), Leo Brouwer’a adanmış uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 2004, Cherepovets (Rusya), “Cup of North” Uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 2004, Ile de Re (Fransa), Uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 2006, Alessandria (İtalya), Michele Pittaluga 39. Uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 2006, Singapur, Uluslararası yarışma – 1. ödül;
 • 2007 “Altın Gitar’ödülü Alessandria’daki (İtalya) Uluslararası Gitar Kongresi’nde En İyi Gelecek Gitarist kategorisinde;
 • 2009, Toledo (İspanya), H.R.H. Prenses Cristina 18. Uluslararası yarışma – 1. ödül.
 • 2010, Buffalo (NY, ABD), JoAnn Falletta Uluslararası Gitar Konçertosu Yarışması – 1. ödül.
 • 2010, Boston (MA, ABD), Boston Guitar Fest Uluslararası yarışması – 1. ödül.
 • 2010, Iserlohn (Almanya), Uluslararası yarışma – 1. ödül.
 • 2011, Netanya (İsrail), Uluslararası yarışma – 1. ödül.
 • 2012, Columbia (SC, ABD), Güney Gitar Festivali ve Yarışması – 1. ödül.
 • 2012, Taipei (Tayvan), Tayvan Uluslararası gitar yarışması – 1. ödül.
 • 2012, Pisa (İtalya), “Stefano Strata – Città di Pisa” Uluslararası yarışma – 1. ödül.
 • 2013, Moskova (Rusya), Alexander Frauchi Uluslararası yarışması – 1. ödül.
 • 2016, ICMA “Solo Enstrümanlar” kategorisinde En İyi Solo Performans Ödülü adaylığı.
 • 2021, ICMA “Çeşitli Programlar” kategorisinde En İyi Albüm adaylığı.

Maestro Nikos Haliassas Kimdir?

1968 yılında Atina’da doğdu. Atina Konservatuvarı’nda Tatsis Apostolidis’den keman eğitimi aldı ve 1989 yılında solist diploması alarak mezun oldu, en yüksek  ödülleri kazanarak birincilik ödülü ve ‘’Philip Nakas’’ ödülünü aldı. Londra’da Kraliyet Müzik Akademisi’ne burslu kabul edildi ve Howard Davis ile lisansüstü eğitimine başladı. 1990 yılında yükseköğrenim diplomasını aldı ve Grigory Zhislin ile çalışmalarını sürdürebilmesi için Kraliyet Müzik Okulu’nda kendisine bir yer teklif edildi. 1992 yılında Lisansüstü diplomasını alarak Royal

Academy of Music’den (ARCM) mezun oldu. Her iki enstitüde de orkestra şefliği derslerini ikinci bir çalışma olarak takip etti.

Trinity Müzik Okulu’nda Lisansüstü Orkestra Şefliği kursuna katılarak Peter Stark’dan ders aldı ve 1999 yılında mezun oldu. Bu süreçte, Filarmoni Orkestrası’nın lideri ve seçkin viyolonisti olan Hugh Bean’dan keman dersleri aldı. Ayrıca Sergiu Celibidache, Jorma Panula, J. Foster ve Bernard Keefe’den orkestra şefliği ve ustalık dersleri aldı. Çalışmaları için, Onassis Public Benefit Vakfı’ndan burs kazandı.

Yunanistan’da olduğu kadar İngiltere’deki tüm büyük şehirlerde kemancı olarak konserler verdi. Atina ve Selanik Devlet Orkestrası, Atina Konservatuvar Orkestrası ve Kraliyet Müzik Okulu Yaylılar Topluluğu’nda solo konserler verdi. Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası’nın (1987-1991 tarihlerinde) üyesi oldu. 1993’den 1997’ye dek Yunan Radyo Senfoni Orkestrası’nın baş kemancısıydı ve 2001’den bu yana Atina Devlet Orkestrası’nda baş kemancı görevini devam ettirdi.

2000 yılından beri Atina’da Intrarti Orkestrası’nın sanat direktörü ve baş şefidir. Intrarti Orkestrası’nın şefliğini yaparak, Atina’da ve Yunanistan’ın diğer büyük şehirlerinde yüzden fazla başarılı konser vermiştir. Ayrıca Atina, Selanik, Kıbrıs, İstanbul, Antalya, Izmir ve Bursa Devlet Orkestrası, Atina Radyo Senfoni Orkestrası, Astana Senfoni Orkestrası, Thüringen Senfoni, İsveç Music Vitae, Danimarka Kraliyet Orkestrası, Estonya Glasperlenspiel Senfoni, Atina, Selanik ve Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, Bodrum Oda Orkestrası, ve diğer pek çok küçük orkestra ve topluluğun şefliğini yapmıştır. Aralık 2005’te Michael Hampe’in yönettiği Intrarti Orkestrası’nın yeni Atina Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği Mozart’ın “Magic Flute” operasının orkestra şefliğini yapmıştır. 2001’den 2005’e dek Eğitim Bakanlığı’nın Müzik Yüksek Okulları’nda kurduğu dört orkestradan birinin müzik direktörlüğünü ve kondüktörlüğünü yaparak ilköğretim okullarında altmışın üzerinde eğitim konserleri vermiştir.

2012’den beri Yunanistan’ın Pire ve Saronik Körfez Adaları’nda gerçekleştirilen “Sinfonia” Uluslararası Müzik Festivali’nin, 2016’dan beri ”MusiKos” Festivali’nin ve 2021’den beri ”Halki” Festivali’nin sanat yönetmenliğini yapmaktadır.  2018’den beri müzik dostları derneğinin desteklediği ve Atina konser salonunun himayesinde olan “Camerata Junior” orkestrasının şefliğini yapmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Genç Piyanist Alaz İkiz’den Uluslararası Başarı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.