a

EKİM’DE BORUSAN SANAT

Borusan Sanat yeni sezona “Cumhuriyetin 100. Yılı” konseriyle merhaba diyecek…

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), sanatın büyüleyici dünyasıyla Cumhuriyet coşkusunu buluşturarak yeni sezonunu bir dünya prömiyeriyle açıyor. BİFO, 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde dünya çapında ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” ile dünya prömiyeri yapacak. Bu anlamlı konser, Cumhuriyetimizin 100. yılını selamlamak ve müziğin birleştirici gücünü vurgulamak amacıyla BİFO izleyicileriyle buluşacak.

Geçtiğimiz sezon yoğun turne programına rağmen bestecilik çalışmalarına ara vermeyen Fazıl Say, 6. Senfoni’yi Cumhuriyetimizin 100. yılını onurlandırmak üzere BİFO için bestelerken, bu eseri kendi başyapıtları arasında bir kilometre taşı olarak görüyor. Açılış konserinde şef kürsüsünde yer alacak Can Okan, şefliğin yanı sıra müziğin evrenselliği ve felsefi temelleri üzerine yaptığı çalışmalarla sanat dünyasına büyük katkılar sunuyor. Okan, yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde hakimiyet kazandığı çoksesli müzik ve opera repertuvarının yanı sıra Fazıl Say ile olan iş birliği ile sanatının sınırlarını genişletiyor. Bu muhteşem prömiyerde Okan yönetimindeki BİFO, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nda Fazıl Say’a eşlik edecek.

BİFO ile genç müzisyenler aynı sahneyi paylaşıyor 

James Judd yönetimindeki BİFO ve devlet sanatçısı piyanistler Güher-Süher Pekinel bu konserde, Pekineller’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin birbirinden değerli sanatçılarıyla sahneyi paylaşacak. Konser, 19 Ekim Perşembesaat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek. Her biri eğitimleri henüz tamamlamamış genç birer yetenekken bu projeye dahil olan, günümüzde ise klasik müzik dünyasının birer yıldızı olmuş genç müzisyenlerin solistliğinde gerçekleşecek bu özel konser, tam bir yıldızlar geçidi. Gerek yarışma birincilikleri gerek albüm kayıtları gerekse davet edildikleri köklü kurumlarda başarılarına yenilerini ekleyen bu parlak yıldızlar, Beethoven, Mendelssohn ve Bach’ın solist grupları için yazdığı eserlerden oluşan bir programda ustaları Güher-Süher Pekinel ikilisi ile bir araya gelecek.

Borusan Quartet, sezonu unutulmaz bir konserle açıyor

Borusan Quartet, 23 Ekim Pazartesi saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Türk bestecilerin yapıtlarından oluşan bir programla bu sezona unutulmaz bir başlangıç yapıyor. Ahmed Adnan Saygun’un ve Ulvi Cemal Erkin’in, başka bir deyişle Cumhuriyet dönemi bestecilerimizden Türk Beşleri’nin iki üyesinin yaylı çalgılar repertuvarına kazandırdığı iki yapıtın ardından Borusan Quartet, bir dünya prömiyerine daha imza atacak. Yapıtlarıyla Türkiye’de ve Amerika’da birçok prestijli yarışmada birincilik ödülüne layık görülen besteci Cem Oslu’nun Borusan Quartet için bestelediği “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” isimli yapıtı büyük bir heyecanla bekleniyor.

Sakın unutmayın her konser öncesinde Aydın Büke,  19.00-19.30 arasında gerçekleşek konserler üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ENKA Sanat’tan Cumhuriyet’in 100. Yılı Konserleri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.