a

“Falstaff” Operası Sanatseverler ile Buluştu…

Giuseppe Verdi’nin Son Başyapıtı,

 “Falstaff” Operası Sanatseverler ile Buluştu…

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olan, bir insanlık komedyası olan “Falstaff” operasını geçtiğimiz akşam sahneledi. Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnelenen eser, seyircilerin büyük beğenisini kazanarak, uzun süre alkışlandı.

Verdi, birçok dramatik ve trajik opera bestesinin ardından, bu gülünç, muzip ve nükteli opera eserini bestelerken büyük bir keyif aldığından bahsetmiştir. William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry”oyunlarından  uyarlanarak  hazırlanmış olan eserin,  librettosu Arrigo Boito’ya ait.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Tolga Atalay Ün yönetti. İtalyanca seslendirilen eserin rejisörü Renato Bonajuto. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı  Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.

14.yy’da İngiltere’sinde geçen eserde,  Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın,  aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile başlayan zincirleme olaylar anlatılıyor. Bu insanlık komedyasında;  aşk, para, hırs, entrikalar…kısaca tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın  sonunda , budalalarla dolu olan bu dünyada, her şeyin bir şakadan ibaret olduğu vurgulanır.

Temsilde rolleri; Işık Belen, Murat Güney, Ufuk Toker, Çağrı Köktekin, Bahadır Özkoca, Ali Haydar Taş, Şebnem Ağrıdağ Kışlalı, Özgecan Gençer, Deniz Likos ve Elif Tuğba Tekışık  üstlendi.

Eser, 27 ve 31 Mayıs 2023 tarihlerinde  AKM’de, sanatseverler ile tekrar buluşacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

G.F.Handel’in “Alcina” Operası Süreyya Operası’nda

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.