a

Fenomen Kemancı ” Roman Kim” İki Konserle Türkiye’de

ÇDSO ‘da Bir Fenomen Kemancı

21. yüzyılda kendi adıyla anılan teknikleri, yaptığı icatları ve gerçekleştirdiği ‘ilk’leriyle kimi müzikseverler tarafından “ uzaylı” ( Paganini’ye yapılan -şeytanın kemancısı-na bir gönderme) olarak atfedilen sıra dışı  keman dehası Roman Kim, Mart ayında Türkiye’ye, ilk defa Adana ve Ankara’ya geliyor.

Fenomen kemancı Roman Kim Mart ayının ilk konserinde, bu sezon birbirinden ünlü virtüöz sanatçıları solist olarak konuk eden Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, bulunduğu yere kendi emeği ile ulaşan Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği en başarlı şef Can Okan yönetiminde unutulmaz bir “ Sibelius Akşamı”nda Adanalı klasik müzikseverlerle buluşacak.

Roman Kim bu özel konserde seslendireceği ‘Jean Sibelius Re Minör Keman Konçertosu Op. 47  keman literatüründe gerçek virtüözlerin geniş repertuvarlarında yer verdikleri en önemli teknik gerektiren eserlerden bir tanesi olarak yer almaktadır.

Adanalı klasik müzikseverleri inanılmaz bir konser akşamı bekliyor olacak. Bu harika eseri fenomen bir kemancıdan dinleme ayrıcalığı kaçırılmayacak bir fırsat…

SCA Müzik Vakfı’nın 50. Yılında ” Roman Kim”

Dahi kemancı aynı hafta ilk defa Ankaralı klasik müzikseverlerle bulaşacak. Sevda – Cenap And Müzik Vakfı’nın 50. Yılı kutlamaları kapsamında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı katkılarıyla gerçekleştirilecek bu konserde Roman Kim’e genç şef Kerem Tuncer yönetimindeki Akademik Orkestra Başkent eşlik edecek.

Roman ezber bozan virtüözite ağırlıklı eser seçkisiyle Ankaralı klasik müzikseverlere tam bir müzik ziyafeti sunacak. H.Ü.A.D.K Konser Salonu’nda gerçekleşecek bu konseri kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Gerçek virtüözlük tanrı vergisi bir yetenektir, ama Paganini gibi bir fenomen olmaksa deha + yetenekle yoğrulmuş virtüözitenin ötesinde ender rastlanan bir lütuftur.

Yaşayan genç fenomen  Roman Kim’in dehasını sahnede canlı performansını dinleyerek deneyimleme ayrıcalığı klasik müzikseverler için kaçırılmayacak bir fırsat 

Roman Kim Biyografi

“Doğduğumdan beri dinlediğim  en inanılmaz kemancılardan biri!”

Ivry Gitlis

Roman Kim, zamanımızın en sıra dışı kemancılarından bir olarak kabul edilmektedir. Performansları esnasında taktığı yüzünün yarısını kaplayan prizmatik camlı gözlüklerinin yanı sıra kemanın efsanevi isimleri tarafından gördüğü büyük saygı sayesinde dünyanın en tanınan kemancıları arasında yer almaktadır.

Bir solist olarak Kim, kemanının özgün sesinin enerjisi, inanılmaz ustalığı, kusursuz tekniği ve tonunun saf güzelliği övgüler almaktadır. Kendine misyon olarak yüklediği aşırı beklentilerine ulaşmak için enstrümanının teknik sınırlarını genişletti. Niccolο Paganini’nin yolunu takiben, Kim Bach’ın “Air’nı eserini sadece kemanıyla bir senfoni çalıyormuş gibi tüm nota ve sesleri duyabileceğiniz kendi düzenlemesiyle eşsiz bir şekilde yorumlamıştır. Kim’in “Bach – Air G String “ düzenlemesi ona, dünya çapında bir sanatçı bile olmadan önce, 2011’de dünya çapında tanınırlık getirdi ve YouTube’da 750.000’den fazla izlendi.

11 Ekim 1991’de Balkaş Kazakistan’da Tatar, Belarus ve Kore kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 5 yaşında keman çalışmaya başladı. Roman 7 yaşındayken bölge yarışmasında birinci oldu ve bir ay sonra ‘Almati Cumhuriyet Yarışması’nı kazandı. Şubat 2000’de Moskova Devlet Konservatuvarı’na bağlı Orta Özel Müzik Okulu’nda Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı Turchaninova Galina sınıfında girdi ve aynı zamanda Mstislav Rostropovich Vakfı’nın bursuna layık görüldü. 2002 yılında ilk uluslararası katıldığı ‘Rus Rotary Çocuk Müziği Yarışması’nı kazandı. Bu sayede Maxim Vengerov, Midori Goto, Lewis Kaplan, Miriam Fried ve Gidon Kremer gibi dünyaca ünlü sanatçılardan ustalık dersleri aldı.

2008 ’de 16 yaşında iken Roman Kim, Köln Müzik Üniversitesi’nde Viktor Tretyakov’ın sınıfına kabul edildi. 2012 yılında İtalya’da katıldığı ’28. Valsesia Musica’ birincilik ödülünü kazandı. 2011 yılında Köln Uluslararası Müzik Yarışması’nın birincisi olarak Köln WDR Radyo Orkestrası ile çaldı.

Kim, özellikle Romantik dönemin virtüözite gerektiren neredeyse yazılmış tüm keman konçertoları ve eserleri üzerine uzmanlaşmış ve  de istisnasız hepsini mükemmel bir şekilde icra etmektedir. Kim ayrıca kendi kişisel gelişimi için efsanevi kemancı Paganini’nin yay ve parmak tekniklerini derinlemesine yaptığı araştırma, inceleme ve çalışmalar neticesinde Paganini gibi çeşitli müzik eserleri için yeni düzenlemeler yaratmıştır. Kim’in kariyer yolculuğunda her ne kadar şaşırtıcı da olsa efsanevi gitarist Jimi Hendrix onun için başka bir ilham kaynağı olmuştur

Müzik yayıncısı “Bärenreiter” ile işbirliği Kim’e bir besteci ve aranjör olarak dünya çapında kabul ve saygınlık kazandırmıştır. Kim’i dünya çapında fenomen haline getiren  “Bach Air” düzenlemesi Nisan 2015’te  yayınevi tarafından basılır basılmaz ilk baskı birkaç ay içinde tükendi. Kariyer grafiğindeki yükselişi sürdüren genç Kim 2016 yılında ‘Paris- Festival Le Printemps du Violon’da Ivry Gitlis özel ödülünü kazandı.

Roman Kim’in müziği otoriteler tarafından kısaca “romantik, melodik ve virtüözik” olarak tanımlanıyor ve bestelerini seslendiren sanatçıların enstrümanlarının sınırsız dünyasını keşfetmelerine imkan vermesinin yanı sıra ve kemanlarının ses kapasitelerini geliştirmeleri açısından birçok yenilik barındırmakta. 2013’te yayınlanan Verdi’nin temaları üzerine yaptığı “I Brindisi”, Paganini’nin “epigonları” eş değer görülmesi sanatçının ününü daha da güçlendirdi. Nisan 2017’de Roman Kim’in keman ve piyano için yazdığı “Üç Romantizm” “Bärenreiter’ tarafından yayınlandı.

Sanatçı bir yenilikçi olarak, yaratıcı fikirlerini tatmin etmek için sürekli olarak yeni teknikler geliştirmek. 2014 yılında icat ettiği kemanın sesini geliştiren ve kuvvetlendiren yeni bir tür keman teli hali hazırda  tüm kendi performanslarında kullanılmaktadır. Kendi icadı olan prizmatik gözlükler 2016 yılından bu yana, Seul (Güney Kore) ve Neuwied (Almanya)’daki bilim adamları tarafından incelenmekte olup şimdiye kadar elde edilen sonuçlarda serebral aktiviteyi maksimize ettiği, duyuları keskinleştirdiğini ve öz kontrolü artırdığını yönündedir.

Roman Kim  Alexander Hazin 2015 yılı yapımı deneysel bir keman ile performanslarını gerçekleştirmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İtalyan Efsanesi ‘Cameristi della Scala’ İlk Kez Ankara’da

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.