a

Friedemann Eichhorn & Fazıl Say Duo’dan Yepyeni Bir CD

Friedemann Eichhorn & Fazıl Say Keman ve Piyano Resitali CD’si Çıkıyor…

Türk piyanist ve besteci Fazıl Say, 19. yüzyılın ortalarında Alman repertuarının bir albümünde uzun süredir arkadaşı olan kemancı Friedemann Eichhorn’a katıldı. Liszt’ten etkilenen Say’ın Wagner’in Tristan und Isolde’sinden Prelude ve Liebestod’un ustaca transkripsiyonları burada dünya prömiyeri kayıtları müzikseverlerle Naxos etiketiyle buluşuyor. 

 

Kuşağının en yaratıcı ve çok yönlü müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen Alman keman virtüözü Friedemann Eichhorn dönem enstrümanları ile erken Barok müzik alanında, solist olarak ünlü orkestralarla konserler vermek ve tutkulu bir oda müzisyeni olarak ortaklarıyla klasik ve çağdaş eserlere kadar sergilediği, performanslarla Avrupa’nın en saygın kemancılarından biri olarak gösterilmektedir.

Son dönemde duayen şef Christoph Eschenbach yönetimindeki Konzerthausorchester Berlin ve Sir Antonio Pappano yönetimindeki Orchestra dell Accademia Nazionale di Santa Cecilia eşiliğnde sergilediği performanslarla adından çok söze ettirmiş bir sanatçı. 

Diğer birçok seslendirdiği eserin yanı sıra Friedemann Eichhorn, Fransız virtüözü Pierre Rode’un tüm keman konçertolarını yeniden keşfederek onları ilk kaydeden kemancı oldu. Ayrıca virtüöz kemancı Fazıl Say’ın 2 Nolu Keman Konçertosu ve 2 Nolu Keman Sonatı’nın dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Eichhorn, Almanya’nın en prestijli müzik üniversitesi Franz Liszt Weimar’da hem keman profesörü  hem de kurumun direktörlüğünü sürdürmektedir. Ayrıca Eichhoren Kronberg Akademisi’nin Sanat direktörüdür. 

Friedemann Eichhorn 1856’dan Jean Baptiste Vuillaume yapımı  Ex- Huberman kemanı ile tüm performanslarını gerçekleştirmektedir.

Uluslararası müzik camiasında gururla Türkiye’nin adını duyuran ve dünyanın en saygın müzisyenlerinden bir kabul edilen Fazıl Say, olağanüstü piyanistlik yetenekleri ve göz kamaştırıcı performanslarıyla 25 yılı aşkın süredir izleyicileri ve eleştirmenleri şaşırtıyor. İmza attığı başarıları onu beş kıtadaki sayısız ülkeye götürdü ve uluslararası basın tarafından büyük beğeni ve övgüye nail oldu.

Say, dünyanın en önde gelen piyanistlerinden biri olarak kabul görse de  aynı zamanda 1 Nolu Senfoni “İstanbul”, 2 Nolu Senfoni “Mezopotamya”, Kara Toprak, Nâzım Oratoryosu ve ” Ida Dağ” ı serisi dahil olmak üzere 100’den fazla parçadan oluşan önemli bir eser kataloğuna sahip çok beğenilen bir bestecidir 

Salzburger Festspiele, WDR, Schleswig-Holstein Musik Festivali, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Wiener Konzerthaus, Dresdner Philharmonie, Fondation Louis Vuitton, Orpheus Oda Orkestrası ve BBC’den eser siparişleri aldı ve bu prestijli isimler için eserler besteledi. Eserleri arasında beş senfoni, iki oratoryo, çeşitli solo konçertolar ve piyano ve oda müziği için çok sayıda eser yer almakta.

Say, Friedemann Eichhorn ile “Complete Violin Works”de dahil olmak üzere bugüne kadar 65’ten fazla albüm kaydetti.

İkilinin 2021 başlayan işbirliğinin yeni ürünü olan ” German Classics” CD’sinde Dietrich, Schumann ve Brahms’ın nadir seslendirillen kompozit F-A-E Sonatı’nın yanı sıra , Schumann’ın Keman Sonat No. 1, mutsuzluk anında yazılmasına rağmen, eser görkemli güzelliği ve samimiyeti yansıtan müzikal ifadesi ile bu iki muhteşem müzisyenle kayıt altına alınmış. 

Eichhorn & Say Duo’nun yepyeni CD’si 8 Eylül 2023’te tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda müzikseverlerle Naxos etiketiyle buluşacak.

Duo’nun ikinci albümü ” Alman Klasikleri”nin  kısa tanırımı için bakın Friedemann neler söylemiş…

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sıra Dışı Bir Kontrbas Konseri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.