a

G.F.Handel’in “Alcina” Operası Süreyya Operası’nda

G.F.Handel’in “Alcina” Operası 26 Mayıs ve 27 Mayıs tarihlerinde saat 20:00’de Süreyya Operası’nda Türkiye Prömiyeri ile İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Genel Sanat yönetmenliğini ve sahne tasarımını Tülay Uyar Hatip’in yaptığı Alcina operasının orkestra şefliğiniyse Murat Cem Orhan ve Batuğhan Uzgören üstleniyor. Opera İstanbul tarafından sahneye konulan Alcina operasında solistlere Opera İstanbul Orkestrası eşlik ediyor. Opera İstanbul’un koro şefliğini ise Fevzi Çankaya’nın yapıyor.

Eserde Alcina rolünü Tülay Uyar Hatip, Ruggiero rolünü Kaan Buldular ve Doğan Cem, Melisso rolünü Ozan Kutlar, Bradamante rolünü Esen Demirci Oronte rolünü Onur Turan, Morgana rolünü Duha Alkan ve Oberto rolünü ise yenetekli çocuk oyuncu Can Özgören oynuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel özel operası Opera İstanbul, 2022 Aralık ayında G.F.Handel’in Semele Operası ile Türkiye Prömiyeri yaparak Süreyya operası’nda 4 ay kapalı gişe oynamıştı.

Alcina operasının konusu kısaca şöyledir;

“Bu operanın konusu Ludoivo Ariosto’nun “Orlando Furiosa” adlı epik şiirinden gelmektedir. Rugerrio adlı şövalye Bradamante ile nişanlanmıştırç Brademente nişanlısı gibi cesur bir kahramandır. Rugerrio ve Bradamente birlikte oldukları zaman iyi niyetli bir büyücü olan Zoroastro tarafından birbirlerinden ayrılıp yeni yeni kahramanlık maceralarına atılmaktadırlar.

Bradamente bu eserin hemen başından önce sözlüsünü bir büyülü şatodan kurtarmıştır. Fakat bu şatoda birlikte bir hayata başlamaktayken Bradamente’nin sihirli uçan atı hippogrif Ruggierro’dan çok hoşlanmış ve o sırtında bilinmeyen bölgelere doğru uçuşa başlamıştır. Uçan At ve Ruggiero uçsuz bucaksız bir okyanusu geçerek okyanus ortasında bulunan bir adaya inmişlerdir. Uçan at aç olduğu için hemen oradaki mersin çalısının yapraklarını yemeye başlamıştır. Birden onları şaşırtacak olarak mersin çalısı konuşmaya başlar. Çalı onlara kendisinin gerçekte bir çalı değil Sir Astolfo adlı bir şövalye olduğunu ve adanın Alcina ve Morgana adlı büyücü iki kızkardeşe ait olduğunu bildirir.

Çok güzel bir kadın olan Alcina bu adaya ayak basan her şövalyeyi kandırıp, onunla bir aşk yaşamaktadır; ama gayet çabuk canı sıkıldığı için kısa bir müddet sonra daha önce kendine sevgili seçtiğinden bıkıp onu (bitki, taş, hayvan gibi) hayalinden ne geçmekte ise o türlü yaratığa çevirmektedir. Ascolfo’nun şiddetli ihtarlarına rağmen Ruggiero onun laflarına hiç aldırmadan bu iki büyücüyü bulmak üzere tekrar yürüyüşe başlar. Opera Alcina’nın Ruggiero’ya büyü yaparak etkisine alması, Bradamante’nin okyanusu aşarak bu adaya gelmesi ve nişanlısını bulma çabalarını ve sonunda ona kavuşmasını seyirciye aktarır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

100 Yıllık Cumhuriyet Kültürü İzmir’de Dansla Bütünleşiyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.