a

Gordion Oda Orkestrası Kuruldu

Yiğitcan Gözoğlu’nun yönetiminde kurulan Gordion Oda Orkestrası’nın ilk konseri 12 Ekim’de…

Besteci-şef-piyanist Yiğitcan Gözoğlu (d.1991) önderliğinde Ankara’nın genç sanatçılarından oluşan Gordion Oda Orkestrası kuruldu. Orkestra adının marka tescili ve patenti de Gözoğlu tarafından alındı. Ağırlıklı olarak Barok müzik seslendirecek olan orkestra ilk konserini 18 Ekim 2022 Salı akşamı saat 20.30’da Çayyolu’ndaki Musa Göçmen Senfoni Orkestrası Salonu’nda verecek. Konserin biletleri Passo üzerinden satışa çıktı.

Yiğitcan Gözoğlu, genel sanat yönetmenliğini yaptığı orkestranın hedefleri ve öncelikle Barok müzik yapacak olması konusunda şunları söyledi:

“Orkestramızın en büyük hedefi, genç sanatçılara mesleklerini icra edebilme şansı vermesidir. Bu yalnızca orkestracılık anlamında değil; solistlik anlamında da kendilerini gösterebilme yolunu onlara açmaktır. İlk konserlerimizi orkestramız bünyesindeki sanatçıları solist olarak değerlendirerek yapacak ve Barok müziği tüm dinleyicilerimizle buluşturacağız. Barok dönem, Rönesans sonrasında insanlığın medeniyetleşme anlamında en büyük adımları attığı dönemdir. Bu adımları sanat olarak inceleyecek olursak, mimaride,r esimde, heykelde ve müzikte görmemiz mümkündür. Kendine has bir üslubu olan bu dönem eserleri, maalesef günümüzde hak ettiği değeri görmemektedir. Amacımız Gordion Oda Orkestrası olarak bu dönem eserlerine hak ettikleri ilgiyi göstermek ve bu eserleri seyircimizle buluşturmaktır.”

Buna karşın, orkestranın adının Barok değil Oda Orkestrası olmasını da Gözoğlu şöyle açıkladı:

“Orkestramızın adının Barok Orkestrası değil de Oda Orkestrası olmasının belirli sebepleri var. Barok müziği değerli seyircilerimize seslendirmemizin yanı sıra, bizler tüm dönemlere aynı saygıyı duyuyoruz ve aynı hassasiyetle bu eserleri de zaman içerisinde seslendirmeye devam edeceğiz. Bunun için yine kadromuzu genişletmeye ve çeşitli oda müziği grupları oluşturmaya devam ediyoruz. Gordion Yaylı Dörtlüsü ve Gordion Üflemeli Beşlisi bunlardan yalnızca ikisidir.”

Henüz kurumsal bir destekçileri olmadığını belirten Gözoğlu, “Şu anda halihazırda bir sponsorumuz bulunmamaktadır. Tüm yapacağımız konser ve etkinlikleri, yapacağımız bilet satışlarından tedarik etmekteyiz. Umarım bu güzel oluşumu desteklemek isteyenler de olacaktır. O zaman çalışmalarımıza çok daha büyük bir şevkle tutunup, müziğimizi ortaya koymak istiyoruz.” dedi.

İLK KONSERDE NELER VAR?

Gordion Oda Orkestrası’nın 18 Ekim’de vereceği ilk konserde , altı eser seslendirilecek. Programın şöyle olması bekleniyor:

Johann Pachelbel / Canon

Georg Fredric Handel / Sarabande

Johann Sebastian Bach / La Min Keman Konçertosu

Solist: Deniz Dilan Gözoğlu

Antonio Vivaldi / Mi Minor Fagot Konçertosu

Solist:Leyla Tekin

Johann Sebastian Bach / İki Keman Konçertosu Bwv 1043

Solistler: Dilay Akarcalı – Ezgi Ergin

Johann Sebastian Bach / Orkestra Suiti 2 Bwv 1067

Flüt: Emincan Dalçın

Biletler: https://www.passo.com.tr/en/event/barok-esintiler-konseri-musagocmensenfoniorkestrasikonsersalonu-ankara/

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Piyanist Özgür Aydın, Brahms’ın Piyano Taburesinde

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.