a

Handel’in Semele Operasını Sahneleyecekler

23 Aralık’ta Semele operasının ilk temsili Süreyya’da yapılacak.

İstanbul’da, opera ve sahne sanatlarının gelişmesine, geniş halk kitlelerine yayılmasına katkıda bulunmak, opera sanatını en üst düzeyde icra etmek ve bu sanatın yaygınlaştırılması için opera temsilleri, opera yarışmaları, opera onur ödülleri, sempozyumlar, ustalık sınıfı, opera stüdyosu eğitimleri vermek amacıyla 2022 Eylül ayında kurulan İstanbul Opera Derneği, 8 Aralık 2022’de Pera Palace Hotel’de Tanıtım Konseri düzenledi.

Konserde, 23 Aralık’ta Süreyya Operası’nda Türkiye Prömiyeri yapılacak olan G. F. Handel’in Semele Operasında başrol oynayan sanatçılar yer aldı. Tülay Uyar Hatip, Onur Turan, Aylin Ateş, Ozan Kutlar, Esen Demirci, Kaan Buldular ve Doğan Cem’e piyanoda Paolo Villa eşlik etti. Konserin sonunda İstanbul Opera Derneği’nce kurulan Opera İstanbul Korosu da yer aldı. Kokteylin ardından İstanbul Opera Derneği Başkanı Tülay Uyar Hatip ve AKM Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı birer konuşma yaptı.

Derneğin Kurucu Üyeleri arasında AKM Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülay Uyar Hatip, Opera Rejisörü Aytaç Manizade, Orkestra Şefi Paolo Villa, Besteci Prof. Dr. Hasan Uçarsu, Ses Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak, İDOB Başdekoratörü Efter Tunç, Opera Sanatçısı Otilia İpek, Kevork Tavityan, Nejat Işık Belen, Prof. Dr. Murat Volkan Dülger yer alıyor.

Yapılan açıklamada etkinlikler konusunda aynen şöyle denildi:

“23 Aralık 2022 tarihinde Süreyya Operası’nda ülkemizde ilk defa icra edilecek olmanın yanı sıra, Türkiye’de Devlet Operaları haricinde sahnelenen ilk profesyonel opera temsili yapacak olan Semele operasının rejisörlüğünü Aytaç Manizade, orkestra şefliğini Paolo Villa, koro şefliğini Güliz Tekelioğlu, dekor ve kostüm tasarımını ise Efter Tunç yapıyor.

İstanbul Opera Derneği aynı zamanda odisyon ile seçilen genç sanatçılara Opera Stüdyo programında ücretsiz olarak eğitim veriyor. İstanbul Opera Stüdyo Sanatçıları düzenli olarak duayen eğitimcilerle yaptıkları çalışmaları konserlerle seyirciyle buluşturuyor.

İstanbul Opera Derneği, 2023 Sanat Sezonunda kadrosunda bulunan profesyonel opera sanatçıların yanısıra İstanbul Opera Stüdyo Sanatçıları olarak da her ay AKM’de, Pera Palace Hotel Grand Pera Salonun’da, Viyana Kültür Ofisi’nde Mozart Konseri, Viyana Klasikleri, Verdi Konseri, Puccini Karakterleri Konseri, Türk Bestecileri Konseri, Barok Konseri, Lied Konserleri gibi temalı konserlerle seyirciyle buluşuyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Deniz Besim’den Piyano Resitali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.