a

İdil Yunkuş, NJO’nun Başkemancılığına Seçildi

Kemancı İdil Yunkuş’un istikrarlı yükselişi…

Lahey Kraliyet Konservatuvarı son sınıf öğrencisi İdil Yunkuş , 1957’de kurulan Hollanda Ulusal Gençlik Orkestrası’ nın(NJO) sınavlarına girerek baş kemancılık görevine getirildi. Hollanda ve Belçika’daki konservatuvarlarda eğitimini sürdüren 18 ila 26 yaşları arasındaki gençlerden sınavla seçilen en iyi genç yeteneklere önemli bir gelecek sunması ile bilinen ve konservatuar öğrencileri için profesyonel bir kariyer için sıçrama tahtası olan Hollanda Ulusal Gençlik Orkestrası (NJO), her yıl en iyi genç müzik yeteneğinin başrol oynadığı bir dizi büyük proje düzenliyor.

NJO her kış, dünyanın önde gelen şeflerinden biri ile Hollanda ve Belçika’nın konservatuvarlarından sınavla seçtiği genç müzisyenleri zengin bir repertuvar ile seyirciyle buluşturuyor. Müzisyenlerinin her zaman ünlü bir büyük bir orkestral eser ve genellikle ünlü bir solistle bir eser icra ettiği bir kış kampı düzenleyen kurum, bu sene ise 6 – 12 Ocak 2023 tarihleri arasında Antony Hermus şefliğinde Oliver Messian’ın Les offrandes oublies, Maurice Ravel’in Daphnis ve Chloe, Igor Stravinski’nin Le sacre du Printemps ile Bram Korketas’ın NJO tarafından sipariş edilen eserinden oluşan bir programı çalışacak.

Orkestra bir haftalık kamp döneminden sonra 13 Ocak’ta Utrecht Tivoli Vredenburg, 15 Ocak’ta Amsterdam Concertgebouw, 17 Ocak’ta Lahey Amare, 18 Ocak’ta Rotterdam De Doelen, 19 Ocak’ta Nijmegen Concertgebouw De Vereeniging ve son olarak 20 Ocak’ta Apeldoorn Orpheus Tiyatrosu’nda 6 konserlik bir dizide dinleyici ile buluşacak.

2002 yılında Mersin’de doğan İdil Yunkuş, babası Selahattin Yunkuş ile başladığı keman eğitimini Lily Tchumburidze ile sürdürüp MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Çiğdem İyicil’in sınıfından mezun oldu.

Amsterdam Konservatuvarı’nın hazırlık sınıfında Prof. İlya Grubert ile çalışan Yunkuş, 2019-2022 yılları arasında Lahey Kraliyet Konservatuarı’nda Prof. Theodora Geraets’in sınıfında sürdürdüğü eğitimine 2022 Eylül ayından beri Janet Krause ile devam ediyor.

2012 yılında 10 – 13 Nisan tarihleri arasında Mersin’de yapılan Gülden Turalı V.Ulusal Keman Yarışması’nın I. Kategorisinde Alpay Jan Inkılap ile birincilik ödülünü kazanan Yunkuş, arkadaşları ile girdiği oda müziği yarışmalarında Mersin içinde ve dışında çeşitli ödüller kazandı.

Uzun yıllar Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası üyesi olduktan sonra son üç sene de bu orkestranın başkemancılık görevini yaptı. CRR Senfoni Orkestrası, Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Akademi Başkent ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde konserler verdi

Kanako Abe şefliğindeki Orochi Çağdaş Müzik Topluluğu, Kali Dörtlüsü ve ABO Trio’nun üyesi olan İdil Yunkuş iki yıldır Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın başkemancılığı görevini de sürdürüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HSO, Cetiz ve Borodin Çalıyor…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.