a

İDOB Mayıs Ayında İki Büyük Bale Eseriyle AKM’de!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ludwig Minkus’un dünya bale repertuvarında çok önemli yeri olan; La Bayadère ve Don Kişot balelerini Mayıs ayında AKM Türk Telekom Opera Salonu’nun muhteşem atmosferinde yeniden seyircisi ile buluşturuyor.

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, romantik ve klasik dönemlerin arasında önemli bağlantılar kuran ve kendisinden sonra gelen beyaz balelerin habercisi; en büyük bale eserlerinden biri olan La Bayadère balesini 10 ve 30 Mayıs’da, Miguel de Cervantes’in aynı ismi taşıyan romanından seçilmiş bazı bölümlerden esinlenilerek bale sahnesine taşınan; müziklerindeki melodi zenginliği, İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliği ile klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı eserlerinden Don Kişot balesini 18 ve 20 Mayıs’da yeniden sahneliyor.

La Bayadère balesi; Hindistan’da geçen konusu, aşk ve entrika yüklü sihirli atmosferi, Marius Petipa’nın eşsiz koreografisi, Ludwig Minkus’un müziğinin melodik çekiciliğinin yanı sıra, gösterişli töresellik ve etnik ögeler içeren sahneleri ve mükemmel danslarıyla bale severlere çok şey vadediyor.

Yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan Don Kişot balesi, sahnelendiği her sezon sanatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Her iki bale eserini de Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

L. MINKUS
LA BAYADÈRE
Bale / 3 Perde

Koreograf: M. PETIPA
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
Orkestra Şefi: Zdravko LAZAROV
Dekor Tasarımı: Efter TUNÇ
Kostüm Tasarımı: Gülden SAYIL
Işık Tasarımı: Önder ARIK

L. MINKUS
DON KİŞOT
Bale / 2 Perde

Koreograf: M. PETIPA
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
Orkestra Şefi: Roberto GIANOLA
Dekor Tasarımı: İsmail DEDE
Kostüm Tasarımı: Gizem BETİL
Işık Tasarımı: Önder ARIK

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AASSO Beethoven Eserlerini Dinleyiciyle Buluşturacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.