a

İSTANBUL ULUSLARARASI KONTRBAS MASTERCLASS 2023 BAŞLIYOR

Onur Özkaya’nın sanat danışmanı ve kurucu eğitmeni olarak 2018 başlattığı Istanbul International Double Bass Masterclass ‘müzik insanlığın ortak dilidir’ ilkesini paylaşan dünya çapındaki kontrbasçıları, konservatuvar öğrencilerini ve sanatseverler ile üçüncü kez buluşacak.

Bu sene ustalık sınıfı çalışmaları her zaman sanatın ve sanatçının yanında ve destekçisi olan Kadıköy Belediyesi himayesinde 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin incisi Süreyya Operası’nın büyüleyici salonunda ülkemizden ve yurtdışından gelecek kontrbas öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Istanbul International Double Bass Masterclass 2018 yılında St. Petersburg Filarmoni Orkestrası’nın solo kontrbasçısı Artem Chirkov’un misafir eğitmen olarak katılımı, 2019 yılında ise dünyaca ünlü pedagog Prof. Klaus Trumpf’un katılımı ve uzmanı olduğu J.M.Sperger üzerine verdiği seminer ile uluslararası kontrbas dünyasının dikkatlerini çekme başarısı göstererek adından söz ettirmişti.  

Bu projenin mimarı ülkemizin yetiştirdiği değerli müzisyenlerden biri tanesi olan Özkaya dünyayı sarsan pandemi koşulları ve dünya genelinde yaşanan bir çok olumsuzluk sebebiyle, istemeyerekte olsa, ara vermenin daha sağlıklı olacağı düşüncesi ile ustalık sınıfı çalışmalarına bir müddet ara vermiş.

Bu istemsiz aradan sonra “Istanbul International Double Bass Masterclass 2023 ” yaklaşık altı farklı ülkeden kontrbas öğrencilerin katılımı ile tekrar öğrencileri ile buluşmak için gün saymaya başladı.

Özkaya bu ustalık sınıfı çalışmasını şöyle özetlemekte:

 “Hazırladığımız ustalık sınıfı kampı, okulların kapalı olduğu yaz aylarında öğrencilerin enstrümanlarında aktif ve verimli olmalarını, oda müziğinin yanı sıra katılımcıların dağarcıklarında olan ve ya öğrenmek istedikleri solo eserleri özel ve sınıf dersleri ile öğrenmenleri ve onlara gerçek seyirci önünde sahne deneyemi edinmelerini sağlamaktır ”

2023 itibarıyla Onur Özkaya vizyonuyla ustalık sınıfı projesi büyüyerek ve süreklilik arz edecek sürdürülebilir bir sanat projesi olarak sanat ve sanatçı dostu Kadıköy Belediyesi himayesi altına girmiş.

Bu çalışmaların Süreyya Operası çatısı altında gerçekleşiyor olması da ayrı bir önem taşımakta. Süreyya Operası’nın sahip olduğu uluslararası marka değeri ancak böyle prestijli projelerin devamlılığı sayesinde artacaktır. Süreyya Operası sahip olduğu değerleri ile dünya üzerindeki en prestijli salonlardan bir tanesi haline gelmesi ancak uluslararası değer taşıyan etkinlik ve konserlerle mümkün olacaktır. Bu yaklaşımla “İstanbul International Double Bass Masterclass” Süreyya Operası’nın görünürlüğünü ve bilinirliğini uluslarası alanada artırmak için mükemmel bir proje. Yıllar içinde bu proje Süreyya Operası çatısı altında  kemikleşerek ortaya çıkan sinerji ile sahip olduğu ama parlamayı marka değeri dünya çapında artacaktır…

Onur Özkaya  hem bir sanatçı hem de bir eğitmen olarak bu sezon hem yurt içinde hem de yurtdışında gerek solist, gerek oda müziği sanatçısı gerekse yabancı orkestralarla yaptığı çalışmalarla çok verimli ve aynı zamanda ülkemizin adını duyuran bir çok güzel işe imza atmış. Sanatçının sezon boyunca sahneye çıktığı ülkelerde hem kendi saygınlığını arttırmış hem de gururla ülkemizin adını duyurmuş. Bu aktif geçen sezonda artan uluslararası saygınlığı paralelinde gerçekleşecek ustalık sınıfına uluslararası katılımın yüksek olacağını ifade ediyor.  Özkaya, başta Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan ve Sırbistan gibi ülkelerden adaylarından katılım olacağı bilgisini aktardı.

Onur Özkaya Kimdir ?

1980 yılında Ankara’da doğdu. Kontrabas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başlayıp 2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı sene Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu alarak yüksek lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında yüksek lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.

Özkaya 2006 yılından itibaren Münih Oda Orkestrası ve 2009 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak kontrabas grup şefliğini yapmaktadır. Diğer üyesi olarak çalışmış olduğu orkestralar; Claudio Abbado’nun daimi şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası ve Mahler Oda Orkestrası’dır. Viyana Filarmoni, Mühih Filarmoni, Bavyera Radyo Orkestrası ve Bamberg Senfoni Orkestrası’nın konserlerine misafir sanatçı olarak katılmaktadır. Ayrıca Akdeniz Gençlik Orkestrası, Avrupa Gençlik Orkestrası ve Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası’nda yer almıştır.

Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine solist sanatçı olarak katılmış; Fekete Gyula ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrabas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İşviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrabas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile ogerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çekya, Kore ve Tayvan resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.

Özkaya, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kontrabas öğretmenliği görevine yardımcı doçent olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrabas ile çalmaktadır.

Ödül almış olduğu başlıca yarışmalar;

* 1996 Kavaklıdere Rotary Kulübü / Genç Yetenekler Müzik Yarışması Türkiye birinciliği,

* 1999 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali (Belçika) Oda Müziği Yarışması birinciliği,

* 2002 Uluslararası J. M. Sperger Kontrabas Yarışması (Almanya) Jüri Özel Ödülü,

* 2002 Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması (Çekya) birinciliği,

* 2003 Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması (İtalya) ikinciliği,

* 2003 Bassiona Amorosa Kontrabas Dörtlüsü ile Avrupa Kültür Ödülü (İsviçre)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Uluslararası Bodrum Bale Festivali 20 Yaşında

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.