a

İtalyan Efsanesi ‘Cameristi della Scala’ İlk Kez Ankara’da

“Verdinin Opera Fantezileri Türkiye Prömiyeri Konseri CSO Ada Ankara’da”

Dünyanın en ünlü ve saygın oda müziği topluluklarından biri olarak kabul edilen Cameristi della Scala ilk defa Ankara’da bir konser vermek için CSO Ada Ankara ayrıcalığıyla seslendirecekleri  Türkiye Prömiyeri” niteliğindeki “Fantasie da opere di Giuseppe Verdi /Verdinin Opera Fantezileri “ konserinde ilk kez Ankaralı müzikseverle buluşacak.

Dünyanın en prestijli opera evlerinden “Teatro alla Scala di Milano” orkestrasının müzisyenleri tarafından oluşturulan oda orkestrası Cameristi della Scala 1982 yılında kuruldu. Orkestra, orkestra şefi olan  yada orkestra şefi olmaksızın performans sergiledikleri repertuvarlarıyla benzersiz bir kimliğe sahiptir. 

Cameristi della Scala’nın çekirdek repertuarı, daha az bilinen bestecilerin eserlerini tanıtmanın yanı sıra, 18. yüzyıldan günümüze kadar uzanan oda orkestrası için yazılmış birçok müzik şaheserlerini içermektedir. Geçmişten  günümüze Teatro alla Scala’da çalışmış tüm ünlü büyük şeflerinin sanatsal etkisi Cameristi della Scala’nın farklı İtalyan sesine, müzikal ifadesine ve de orkestranın ses karakterine önemli ölçüde katkıda bulunduğu performanslarında net olarak duyulmaktadır

Cameristi della Scala genellikle La Scala orkestrasının harika grup şeflerini solist olarak öne çıkartarak sergilediği performansların yanı sıra  dünyaca ünlü Khatia Buniatishvili, Jan Lisiecki, Sergei Babayan, Alexei Volodin, Daniel Lozakovich, Giovanni Sollima, Julius Berger  gibi birçok tanınmış enstrümantalisile düzenli olarak konserler vermektedir. 

Cameristi della Scala’nın bu “Türkiye Prömiyeri” niteliğindeki konserde seslendireceği eserler bizzat Cameristi della Scala’nın dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelerde yaptığı ve yıllaraca süren araştırmalar sonucu sayısız eserin toplanması, incelenmesi sonucu eşiz bir Verdi repertuvarı ortaya çıkarmıştır. Cameristi della Scala’nın sanat yönetmeni Gianluca Scandola, bu programı  “Bu tamamen sıra dışı  bir çalışma ve Verdi’nin eserlerini dinlemeye alışkın olanlar için tam anlamıyla bir anomali ve de aynı zamanda benzersiz bir deneyim ” olarak açıklıyor. 

“Bu müziklerin sahip olduğu virtüöziteyi yansıtmak  ve sanki şarkı söylüyormuşçasına duyulan müziğin doğallığını yansıtmayı ancak Verdi’nin müziğine olan büyük aşinalığımız sayesinde başardık. Bu konser, ünlü İtalyan bestecinin “Opera Fantezileri”nin uzun bir araştırma, transkripsiyon ve revizyonunun sonucu ortaya çıkmış eşsiz bir repertuvarı barındırmaktadır”.

Cameristi della Scala bu konserde efsanevi sanatçılar Camillo Sivori’nin  “il Trovate”sini, Antonio Bazzini’nin versiyonunda La Traviata’yıı, Giovanni Avolio’nun  “Falstaff”ını, Don Carlo  ve Luigi Mancinelli’nin  “Aida”sını orijinaline sağdık kalarak kendilerine has yorumlayarak seslendirecekler.

Bu konserde Cameristi della Scala iki seçkin İtalyan solisti Ankaralı müzikseverlerle buluşturcacak. Keman solisti Francesco Manara ve çello solisti Massimo Polidori birbirinden güzel eserlerde Cameristi della Scala eşiliğinde unutulmaz bir konsere imza atacaklar.

Dünyaca ünlü ve saygınlığa sahip  İtalyan kemancı Francesco Manara çok sayıda seçkin müzik ödülü sahibi ve dünya genelinde bir çok prestijli salonda konserler veren bir sanatçı olarak ön plana çıkmakta. Riccardo Muti onu kariyerinin henüz başındayken Teatro alla Scala ve Della Scala Filarmoni Orkestrası’nda konzertmeister olarak seçmiştir. İngiltere’nin ünlü müzik dergisi “The Strad“, onu “dünyanın en önemli sahnelerinde boy gösteren , hatırı sayılır bir samimiyet ve derinliğe sahip bir sanatçı” olarak övmüştür.

Massimo Polidori İtalya’nın yetiştirdiği en iyi çellistlerden biri olarak gösterilmektedir. Solo kariyerinde başarılara imza atan Polidori aynı zamanda çok yönlü bir müzisyen olarak beş yıl dünyaca ünlü ‘Camerata Bern’in çello grup şefiliğini yapmıştır. Sonrasında başarılı çellist Riccardo Muti tarafından Teatro alla Scala Orkestrası’ndaki çello grup şefi olarak orkestrasına davet etmiştir. Polidori A. Shiff, H. Holliger, A. Chumachenco ve T. Zethmair gibi sanatçılarla Decca, Berlin Classic ve Philips etiketleri için ses getiren kayıtlar yapmıştır.

Dünyaca ünlü oda müziği  topluluğu ‘Cameristi della Scala’nın Ankara’da vereceği “Türkiye Prömiyeri” niteliğindeki bu konserini kesinlikle kaçırmayınız…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SCA Müzik Vakfı Desteğiyle 3 Koro Aynı Sahnede…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.