a

NDS Kültür 2023-24 Sezonunu ‘Edebî Konser’le Açıyor 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, 12 Ekim Perşembe akşamı saat 19.30’da NDS gösteri salonunda gerçekleşecek edebî konser Ufuk İçin Cennet  / Marie-Christine Barrault & Virginie Constant” konseri ile 2023-24 sezonunu açıyor.

Marie-Christine Barrault ve Virginie Constant, yazarların doğanın bu gerçek başyapıtına olan aşklarını ilan etmeleri için bizi Fontainebleau ormanının kalbine götürecek.

Sözler, ormanın basit şiirsel tasvirinden, bu büyüleyici çevreyi canlandıran yaşamların çağrışımından, bu kırılgan çevreye verilen zararın yarı ekolojik olarak kınanmasına kadar evriliyor.

Bugün çok hassas olan bu konular, 19. yüzyılın bazı vicdanlarını daha o zamanlarda  endişelendirmiştir.

Konsere katılım ücretsiz olup sadece rezervasyonla mümkündür. Online  Rezarvasyou  buradan yapabilirsiniz

UFUK İÇİN CENNET

Edebî Konser
Virginie Constant, çello
Marie-Christine Barrault, anlatıcı
Müzik:
Claudin de Sermisy, Jean-Sébastien Bach, Giovanni Gabrieli, Henry Purcell…
Metin:
George Sand, Théophile Gautier, Lamartine, ve diğerleri…

Marie-Christine Barrault, Oyuncu ve Komedyen

Marie-Christine Barrault, Françoise Fabian ve Jean-Louis Trintignant ile birlikte, «Ma Nuit chez Maud» gibi Éric Rohmer’in talepkâr filmlerinde rol alarak Fransız sinemasının yarım asrını katetmiştir. Yorulmaz bir okuyucu kimliğiyle, bugün sahnede yeteneğine yaraşır rollerde yer almaktadır.

Virginie Constant, Viyolonselist

Virginie Constant, Paris’teki yüksek müzik ve dans konservatuarı “Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse”ta Michel Strauss ve Christian Ivaldi’nin derslerinde viyolonsel ve oda müziği dalında birincilik ödülleri elde eder. Aynı zamanda üstün yetenek diploması alır ve uluslararası yarışmalarda solist ve oda müziği sanatçısı olarak en yüksek dereceleri kazanır: Paris’teki Müzik Toplulukları Avrupa Yarışması (FNAPEC) Özel Ödülü, piyanist Cédric Tiberghien ile Guérande Fransız Müziği Yarışması Birincilik Büyük Ödülü, 1998’de Maria Canals Viyolonsel Yarışması ile Floransa’daki Vittorio Gui Oda Müziği yarışmaları galibiyeti, 4. Weimar Oda Müziği Yarışmasında Çağdaş Eserlerin En İyi Yorumu Ödülü. Çeşitli Paris kurumları (Radio-France, Cité de la Musique, Opéra-Comique) ile hem Fransa hem de yurt dışında (Belçika, Lüksemburg, Brezilya, İtalya, İngiltere, Slovenya, Danimarka vb.) birçok yer ve festivalde sahne alır. Paris Orkestrası’nın solo kemancısı Philippe Aïche ile Belçika Kraliçesi Elisabeth Yarışması ve piyanoda Frédéric Chopin Yarışması galibi François Dumont ile birlikte, yoğun bir konser etkinliği ve albüm çalışması politikasına ağırlık veren Élégiaque Üçlüsü üyesidir. Pek çok diski, eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanır: Olivier Messiaen’in “Quatuor pour la fin du temps” adlı eseri için Diapason tarafından altın madalya ve Monde de la musique tarafından 5 yıldız; Arensky, Rachmaninov ve Rimski-Korsakov (Triton – 2010) üçlüsüne adanmış disk için Alain Duault, 5 Diapason « Coup de cœur » Ödülü ve Radio Classique « Coup de cœur » Ödülü; France Musique tarafından Beethoven üçlemelerinin tamamı için (Brillant Classics – 2013) 5 Diapason, Yılın « Coup de cœur » Ödülü; Fransız romantik müzik merkezi Palazzetto Bru Zane Vakfı tarafından desteklenen Napoléon-Henri Reber’in (Timpani-2016) 3, 5 ve 7 numaralı üçlemelerinin kaydı için Classica tarafından 4 yıldız. Virginie Constant’ın merakı ve keşfetme arzusu, onu, Psophos Dörtlüsü; François Dumont, Simon Zaoui ve Cédric Tiberghien gibi piyanistler; Roland Pidoux ve Michel Strauss gibi viyolonselistler ile çalışmaya ve çeşitli ve cesur albüm çalışmalarına yönelik projeler yürütmeye teşvik etmektedir. Flavigny-sur-Ozerain Yaz Üniversitesi (Burgonya) çerçevesinde 2010’da oluşturulan PontiCelli Viyolonsel Dörtlüsü ile (Sophie Magnien, Sébastien Paul ve Christian Wolff), akordiyonda Fanny Vicens ve klarnette Pierre Génisson’dan oluşan Jardin d’Eden’in kurulmasına katkı sağlar. Şu anda Pornic Festivali’nin sanat danışmanı olan Virginie Constant, Loire ve Bretanya bölgelerine yönelik kültür ve sanat yüksekokulu Pôle Supérieur’de ustalık sınıflarını yönetmektedir. Saint-Maur-des-Fossés Bölgesel Konservatuvarı’nda ve Vincennes Konservatuvarı’nda viyolonsel dersleri vermektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BORUSAN SANAT’TAN GENÇLERE İNDİRİMLİ BİLET

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.