a

Palais Yeniköy’de Duru Aydın Resitali

Palais Yeniköyde Duru Aydın Resitali

Avusturya Kültür Ofisi Genç Piyanist Duru Aydın’ı Konuk Ediyor

Genç piyanist Duru Aydın, çok özel bir eser seçkisiyle Avusturya Kültür Ofisi Palais Yeniköy’ün büyüleyici konser salonunu dolduran seçkin konuklara özel bir resital konseri verecek.

Duru, kendisini dinlemeye gelen konukları resitallerin vazgeçilmezi bir Bach partita ile selamlayacak. Bach’ın 6 partitasının birincisi olan bu eserde genç piyanist Bach’ın müziğinin ifadelerini ve duygusunu dinleyicilerine aktarmayı amaçladığı bir performans sergileyecek.

Aslında büyük bestecinin keman için yazdığı bu eser, başta piyanistler olmak üzere birçok müzisyenin vazgeçilmezi olmuştur.

Bach, partitaları yazarken büyük olasılıkla son derece erişilebilir ve çekici, ancak sanatına layık bir yaratımı hedeflemiş. Si bemol tonunda yazılmış Partita No 1, kesinlikle bestecinin yazdığı altılıdan piyanistlerin en çok sevdiği ve çalmayı tercih ettiğidir. Eser zarafet, çeviklik, neşe ve asaleti birleştiren Fransız Süitleri ruhunu taşımaktadır. Genç piyanist Duru Aydın, bu performansında sergileyeceği Praeludium açılışındaki tril ve sonrasındaki dengeli sol el hassasiyeti dikkat çekicidir. Bach, oktavlarda sol eli ikiye katlar ve bu eserin sonundaki genç piyanistin çarpıcı kreşendo performansı dinleyicilerinin beğenisini kazanacaktır. Hemen hemen tüm dans hareketlerinin temaları, Si bemol major kırık akor etrafında şekillenmiştir ve dinleyiciler Allemande, üçüz Corrente ve Sarabande’de bunu net duyacaklardır. Salonu dolduran dinleyiciler, genç piyanistin Bach’ın yazdığı gösterişli melodisine ve çarpıcı trillerine rağmen eser kendi içinde büyük bir hassasiyet ve sakinliğe sahip temayı aktardığı harika bir performansı görecekler. Eserin finali “Giga” Bach’ın kesinlikle ‘en büyük hit’ lerinden biri haline gelen ve  çarpıcı el geçişlerine sahip muhteşem bir finale sahip olacak.

Sonraki eser Mozart’ın 14 numaralı piyano sonatı, bestecinin belkide birinin himayesinde olmaksızın bestelediği ilk eser olarak tarihe geçmiştir. Bu sonat, Mozart’ın  “kasvetli ve tutkulu” bir çalışması olarak Beethoven’dan önce bestelenen başka hiçbir müziğin olmadığı kadar çok Beethoven unsuru içeren bir eserdir. Piano Sonata No. 14, Mozart’ın benzersiz bir çalışmasıdır. Duru Aydın, temaların sahip olduğu kontrastı ve durmak bilmeyen mücadele duygusunu dinleyicilerine en saf haliyle aktarcağı bir performans vaadediyor. Genç piyanist  bu eseri sonatın samimi ortamların müziği olmasına ithafen, Avusturya Kültür Ofisi’nin sıcak ortamına adeta bir gönderme yapmaktadır.

Konserin üçüncü eseri piyanonun dehası Chopin’in La minör tonunda Opus 17 başlığı altında bestelediği dördüncü ve sonuncusudur. Harmonik temeli pedal tonu/zemin bas üzerine inşa edilmiş bu eseri besteci modal hareket ve katı harmonik bir yapıda yazmıştır. Eser geleneksel Polonya halk müziğinin bir yansımasıdır. Duru Aydın’ın Chopin’in bu mazurkasındaki performansı, virtüözitesini sergilediği bir başyapıt olarak geceyi taçlandıracak.

Gecenin son eserisi ise Türk besteci Ahmed Adnan Saygun’un, geleneksel Türk Halk müziği ritimlerini ve ezgilerini çok sesli evrensel müziğe taşıdığı yaratıcı ve yenilikçi yapıyı dinleyicilerine aktarmasının yanı sıra “aksak tartıları” dinleyicilerle buluşturmaktadır. Genç piyanist çok nadir seslendirilen bu eserin icracıya kattığı teknik ve müzikal getirilerini ortaya koyacağı performansı ile geceyi noktalayacak.

Avusturya Kültür Ofisi’nin katkılarıyla 2 Haziran 2023 Cuma günü gerçekleşecek bu konsere tüm klasik müzikseverler https://www.eventbrite.at/e/konser-konzert-duru-aydn-resitali-tickets-640613661707 linkinden yapacakları rezervasyonla bu özel konsere “ücretsiz” olarak katılabilecekler.

Konser Programı:

  1. S. BACH – Partita No. 1, BWV. 825
  2. A. MOZART – Piyano Sonatı No. 14, K. 457
  3. CHOPIN – Mazurka, Op. 17 No. 4
  4. A. SAYGUN – Aksak Tartılar Üzerine Etüdler, Op. 38 No. 6

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kahve Konserleri Gençleri Ağırlıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.