a

SCAMV Altın Madalyası Rengim Gökmen’e

36. Onur Ödülü Altın Madalyası 6 Aralık’ta törenle Rengim Gökmen’e sunulacak

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Kurucularından Cevza And Başman’ın anısına 1988 yılında oluşturulan ve her yıl aramızdan ayrıldığı 6 Aralık tarihinde, ülkemizde çoksesli müziğin tanınmasında, benimsenmesinde ve gelişmesinde olağanüstü katkıda bulunan bir besteci ve/veya yorumcu, eğitimci, sanat yöneticisi-destekçisi ya da kuruma Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere sunulan “Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nın 36’ıncısı sahibi orkestra şefi Rengim Gökmen oldu. Rengim Gökmen’in madalyası 6 Aralık 2022 Salı akşamı düzenlenecek törenle sunulacak.

2022 Madalyası’nın Gökmen’e veriliş gerekçesi şöyle açıklandı:

“Vakıf Yönetim Kurulu’nun oybirliği ile, Sayın Rengim Gökmen “Türk bestecilerinin eserlerinin ilk seslendirilmelerine, kayıtlarına ve ülke genelinde icralarına katkısı, genç yorumcuların ve orkestra şeflerinin yetiştirilmesine, yeni orkestraların kuruluşuna, ulusal ve uluslararası Opera ve Bale Festivalleri ile yarışmaların oluşumlarına öncülüğü ve Türkiye’nin tanıtımına katkıları” göz önünde bulundurularak, 2022 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’na layık görülmüştür.”

Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası Sahipleri

İlk kez 1989 yılında Cevat Memduh Altar’a verilen ve bu güne kadar aralıksız sunulan bu ödüle sonraki yıllarda şu isimler layık görüldü: Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, Rengim Gökmen’in madalyası 6 Aralık 2022, Salı akşamı gerçekleşecek törenle tevdii edilecek. İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, İdil Biret ve Suna Kan, Nevid Kodallı, Hasan Ferid Alnar, Ferhunde Erkin, Ferid Tüzün, Prof.Dr. Kamuran Gündemir, Hikmet Şimşek, Faik Canselen, Ayhan Baran, Prof.Dr.İhsan Doğramacı, Ayla Erduran, Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İlhan Baran, Muammer Sun, Gürer Aykal, H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı, Ertuğrul Oğuz Fırat, Ruşen Güneş, Yalçın Tura, Turgay Erdener, Mehmet A.Başman, Ayşegül Sarıca, Güher&Süher Pekinel, Ersin Onay ve Cihat Aşkın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özgür Aydın Berlin Filarmoni’de

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.