a

Kamerunlu Müzisyen Richard Bona CRR’de

Kamerun’dan beslenen müzikal mirasıyla, caz ve dünya müziği elementlerini harmanlayarak kendine has bir stil oluşturan Richard Bona’ya CRR’deki konserinde; Fransız caz gitaristi Sylvain Luc ve davulcu Nicolas Viccaro eşlik edecek. Bona’nın performansı, geleneksel Kamerun melodilerinden, sofistike caz harmonilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayacak.

Konserde, Bona’nın sıra dışı bas gitar teknikleri ve etkileyici vokal armonileri, dinleyicileri benzersiz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.

Kamerun’da doğan ve Batı Afrika’nın müzikal gelenekleri içinde büyüyen bas virtüözü Richard Bona, 22 yaşında müzik eğitimi için taşındığı Avrupa’da ismini duyurmaya başladı. 90’ların ilk yarısında Fransa’nın çeşitli caz kulüplerinde sahne almaya başlayan Bona, buradaki müzikal çalışmalarında Salif Keita, Didier Lockwood ve Manu Dibango gibi isimlere eşlik etti. 90’ların ikinci yarısında ise Bona New York’a taşındı ve buradaki müzikal temasları Chaka Khan’dan George Benson’a, Joe Zawinul’dan Mike Stern’e kadar uzandı.

Kendi kültürel birikimini 90’lar boyunca dünyanın farklı caz gelenekleriyle harmanladığı Scenes from My Life, uzun ve etkileyici bir serüvenin ilk adımı olarak yorumlanabilir. 2000’lerde solo üretimlerine ara vermeden devam eden Bona, 2002’de efsanevî müzisyen Pat Metheny’nin orkestrasına dâhil oldu ve bir sonraki yıl ekibe Grammy ödülü getiren Speaking of Now albümünde bas gitarın yanı sıra akustik gitar, vokal ve perküsyonlarda yer aldı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MDTistanbul’dan Bir Dünya Prömiyeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.