a

“FAUST” Operasına Yoğun İlgi

Alman yazar J. W. Goethe’nin aynı adlı eserinden uyarlanan, Fransız besteci Charles-François Gounod’nun  başyapıtı “Faust” operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi. En son 2016 yılında Süreyya Operası’nda sahnelenen eser sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

    Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnelenen “Faust” operası, görkemli rejisi ve prodüksiyonu ile dikkat çekti.  Goethe’nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir özeti olarak kabul edilen “Faust”un librettosu, Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré tarafından kaleme alınmış. 

Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserin orkestra şefi Zdravko Lazarov, koro şefi ise Paolo Villa. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Gizem Betil, ışık tasarımı Yakup Çartık’a ait olan eserin dans koreografisi ise Beyhan Murphy imzalı. Dramatik bir yapıya ve çarpıcı görselliğe sahip olan eserin oldukça sürükleyici olan konusu ise şöyle; 

İhtiyar Doktor Faust, kasvetli, karanlık odasında gençliğinin özlemini duymaktadır: Dua da etse derdine çare bulacağından emin değildir. Bu nedenle şeytanı çağırmaya karar verir. Şeytan Méphistophélès yüzünde alaycı gülümseyişiyle gelir ve Faust’a ne istediğini sorar; “Para mı, ün mü?” Yaşlı doktor Faust ise hiç birini istemez, o sadece gençliğini arzulamaktadır.  Şeytan ona gençliğini verecektir ancak buna karşılık ondan ruhunu ister. Ve Méphistophélès kozunu oynar.  Aniden güzel bir kız hayali belirir, bu Marguerite’dir. Marguerite’i gören Faust heyecanla pazarlığı kabul eder. Böylece olaylar gelişir ve Faust genç bir delikanlı olarak kaderini Şeytan Méphistophélès’nin ellerine bırakır…

Temsilde  Faust rolünü Hüseyin Likos, Marguerite rolünü Ayten Telek, Méphistophélès rolünü  Gökhan Ürben, Valentin rolünü Alper Göçeri, Siébel rolünü E. Tuğba Tekışık, Wagner rolünü Burak Kul, Marthe rolünü Neslişah Pekin üstlendi.

İDOB uzun aradan sonra ilk defa göz dolduran bir eseri yenilenmiş hali ile sahneye koydu ve gerçekten emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Özellikle Méphistophélès karakterini canlandıran  Gökhan Ürben’in performansı muhteşemdi. Bu sezon opera sahnelerine Hande  Soner – Gökhan Ürben çifti damga vuracak gibi…

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi rejisörlerden Recep Ayyılmaz’ı da ayrıca tebrik etmek gerek ve her zaman olduğu gibi Beyhan Murphy koreografisindeki MDTİst tek kelime ile harikaydı…

Faust, 21 Ekim 2023 Cumartesi günü tekrar, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluşacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PERA MÜZESİ’NDE HAFTANIN KONSERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.